X


Bitcoin (BTC) Fiyatının Düşüş Sebebi Ortaya Çıktı!

Bitcoin bugün neden sert düştü?
15:05
9 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı dün gece başlayan düşüşün devamında bugün 17.800 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’in yaşadığı bu düşüş piyasadaki neredeyse herkesi hazırlıksız yakaladı ve birçok altcoin son haftaların en düşük seviyelerine geriledi. BTC/USD işlem çifti şu an toparlanma sinyalleri veriyor olsa da herkes söz konusu düşüşün sebebini merak etmekte. Peki bu düşüşün arka planında neler yatıyor?

Bitcoin’i Düşüren Yine Balinalar

Kripto para analiz şirketi Santiment tarafından aktarılan verilere ve bilgilere göre düşüş aslında tamamen balinaların satışından kaynaklanmış olabilir. Santiment tarafından birkaç gün önce yayınlanan verilerde, birçok balinanın yüklü miktarda BTC’yi borsalara gönderdiği görülmüştü. Çevrimdışı ve donanım cüzdanlarından yapılan transferler, kripto para borsalarına gönderildi ve bir süre orada kaldı.

bitcoin

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Santiment bu transferlerin miktarını ise sirkülasyondaki BTC’lerin %0,08’i olarak açıkladı. Bu da yakşaşık olarak 14.850,58 BTC olduğunu gösteriyor. Bu miktar yani yaklaşık 280 milyon dolar sadece kripto para borsalarına gönderildiği tespit edilen BTC’leri kapsıyor. Buna ek olarak birçok tezgah üstü alım satım platformunda da yüklü satışlar yapılmış olabilir.

BTC Düşerken Altcoinler Dibi Gördü

Bitcoin fiyatının düşmeye başladığı andan itibaren de kripto para piyasasının değeri neredeyse 30 milyar dolar geriledi ve sadece BTC olarak değil aynı zamanda altcoin bazında da yüklü satışlar yapıldı. Kripto para sektöründe büyük düşüşlerin de tam olarak böyle başladığı ve devam ettiği biliniyor. İlk başta bir veya birden çok balina yüklü BTC satışı yapıp fiyatı aşağıya çekiyor. Bunun devamında ise bireysel yatırımcıların paniği düşüşün seyrini hızlandırıyor.

Lider kripto para birimi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 18.271 dolardan işlem görmekte ve 17.800 dolar desteğinden dönmeyi başardı. Bitcoin’in dibi gördüğü anlarda ETH fiyatı 530 dolar, XRP fiyatı ise 0,50 doları görmüştü. Şimdi ise günün en düşük noktasından yaklaşık olarak %7 yükseliş yaşandığı görülüyor ve kripto para piyasası yaralarını sarıyor.

Aralık Ayı Bitcoin İçin Hala Kritik

Aslında kripto para yatırımcılarının özellikle Aralık ayının bitmesini bekledikleri biliniyor. Aralık ayının ortalarında milyarlarca dolarlık BTC ile ilgili kararın yani Mt. Gox mağdurlarının ödeme takviminin açıklanması bekleniyor. Mahkeme tarafından yapılan açıklamadan sonra BTC yine çok sert düşme riskine sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar