X


Bitcoin (BTC) Fiyatı 18.000 Doların Altını Gördü: CME Boşluğuna Göre Durma Noktası Neresi?

Bitcoin fiyatının serbest düşüşü nerede sonlanacak?
11:38
9 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatının 19.200 dolardan başlayan düşüşü hala devam ediyor ve yatırımcıların endişesi bununla beraber artıyor. Bitcoin fiyatı için daha önce önemli bir destek olarak çalışmış olan 18.500 doların, bunun devamında ise kritik 18.225 doların kırılması kesinlikle yatırımcıların korkusunu arttırdı. Peki Bitcoin fiyatı bu gidişata göre tam olarak hangi destek noktasında durabilir?

Bitcoin Sert Çakıldı

Son 24 saat içerisinde %6’dan fazla değer kaybeden Bitcoin, kripto para piyasasının bu süre içerisinde milyarlarca dolar küçülmesine de yol açtı. 20MA seviyesinde tutunmayı başaran BTC, bu desteği de kaybetmesi ile tam anlamıyla serbest düşüşe geçti. Ünlü kripto para analisti il Capo of Crypto ise şu an hala alım seviyesinde olunmadığını ve düşüşün devam edeceğini vurguladı.

Analistin Bitcoin hakkındaki tahmini ise CME’nin fiyat aralığı ile ilgili. Kurumsal yatırımcıların kullandığı CME’deki Bitcoin vadelileri ile Bitcoin’in spot piyasadaki fiyatı arasında genellikle aralıklar oluşuyor. Olası bir düşüşte veya yükselişte Bitcoin fiyatının CME boşluğuna göre hareket ettiği daha önce defalarca gözlemlendi. Şimdi ise Bitcoin fiyatının hızla bu noktaya kadar düşmesi, düşüşün CME boşluğu kapanınca bitebileceğini düşündürüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

BTC Fiyatı, CME Boşluğuna Kadar Düşebilir

Aşağıdaki grafiğe bakıldığında, CME boşluğu ile Bitcoin’in spot piyasa fiyatı arasında neredeyse 2.000 dolarlık fark olduğu görülüyor. Bitcoin eğer CME boşluğunu doldurmaya yönelik hareket ediyorsa fiyat 16.995 dolar seviyesinde yani 17.000 dolar desteğinde kalabilir. Ancak bu düşüşün CME farkını da kırıp geçme ihtimali bulunuyor.

Eğer Bitcoin fiyatı 16.995 doların da altına inerse sıradaki hedef hızlı bir şekilde 15.000 dolara inmek olabilir. Bu durumda XRP, ETH ve top 10 içerisindeki altcoinlerin kaybı ise boğa rallisinden önceki seviyelere düşmeye kadar gidecektir. Eğer Bitcoin fiyatı 15.000 dolar desteğinde tutunamazsa hedef 12.000 dolar olabilir.

Korkulacak Bir Durum Var mı?

Bitcoin fiyatının bunun gibi sert hareketleri aslında 2017 yılındaki boğa rallisinde sıkça görülmüştü. Yani kötü senaryolara hazırlıklı olmak gerekirken aynı zamanda bunun ralli öncesi bir düzeltme olabileceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalı. Analist Crypto Michael ise CME boşluğunun daha önce bunun gibi düşüşlerde destek rolü üstlendiğini ve fiyatın buradan sektiğini vurgulayarak, düşüşün kalıcı olmayacağının sinyalini verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar