X

Bitcoin (BTC) Fiyatı Üzerindeki PayPal Etkisi Yeni Başlıyor!

Bitcoin (BTC), PayPal ile daha da yükselebilir.
17:33
22 Kasım 2020

Şu an yaşanan boğa piyasasının tetikleyicilerinden birisinin de ödeme devi PayPal olduğu biliniyor. PayPal, lider kripto para birimi Bitcoin‘i (BTC) neredeyse yıllarca eleştirdikten sonra sonunda bu devrime katılmak zorunda kalmıştı.

PayPal, Hızla Bitcoin Alıyor

PayPal kısa süre önce Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve Bitcoin Cash işlemlerini platforma entegre edeceğini belirterek, büyük bir ralliyi başlattı. BTC/USD işlem çiftinin bir anda 13.000 dolardan 16.000 dolar seviyelerine kadar yükselmesinin temel sebebi de PayPal olarak gösterilmekte. Tabii ki bunun devamında bir miktar FOMO da başladı.

Pantera Capital ise bu ralliyi başlatan PayPal olsa da hala bunun etkilerinin devam ettiğini ve edeceğini düşünüyor. Pantera Capital tarafından yayınlanan raporda, sadece PayPal’ın alım yaptığı BTC’lerin, Bitcoin arzının büyük bir kısmını emdiği belirtiliyor. Buna ek olarak yayınlanan raporda PayPal’ın Bitcoin işlemlerini başlatmasından bu yana sirkülasyondaki BTC arzının neredeyse %7’sini ele geçirdiği vurgulanıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kurumsal Firmaların Bitcoin Alması Ne Anlama Geliyor?

Araştırma firması iBit’in verilerine göre de PayPal, piyasaya yeni sürülen ve yeni kazılan BTC’lerin neredeyse %70’ini satın alıyor ve müşterilerine sunuyor. Buna ek olarak Pantera Capital yetkilileri PayPal ve Square’in CashApp uygulamasının yeni kazılan BTC’lerin tamamını satın aldığını vurgulamakta.

btc

Peki lider kripto para birimi Bitcoin bundan tam olarak nasıl etkilenecek? Aslında kurumsal firmaların sirkülasyondaki arzı devamlı olarak satın alıyor olması, satış baskısını azaltacaktır. Satış baskısının azalması ve PayPal’ın sirkülasyondaki BTC’lerin çoğunluğunu satın alması, uzun vadede kesinlikle olumlu bir hamle olarak görülüyor.

Bitcoin Fiyatı Yükselişini Sürdürüyor

Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlı ve talep ne kadar artarsa, BTC fiyatının da o kadar fazla yükseleceği söylenebilir. Klasik arz-talep dengesine göre arzı sabit olan bir varlığa talep geldikçe bunun fiyatının artacağı biliniyor. Lider kripto para biriminin kısa süre önce 18.700 dolara kadar yükselmesi de tam olarak buna işaret ediyor. Eğer PayPal ve diğer kurumsal devler rekor oranda BTC almaya devam ederlerse, bu durum fiyatı arttırırken BTC’nin merkeziyetsizliğine gölge düşürebilir.

Bir kurumun sirkülasyondaki BTC’lerin çoğunluğuna sahip olması kesinlikle Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun arzu etmediği bir şey olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar