Bitcoin (BTC) Fiyat Hareketi 2017 Yılına Benziyor! Kripto Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Önümüzdeki aylarda kripto para yatırımcılarını ne bekliyor? Bitcoin (BTC) 2017 yılına benzer hareket ederse fiyat kaç dolar olacak?
20:23
25 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcıları arasında geçmiş yılların hareketlerinin güncel dönemle kıyaslanması popülerdir. Son hareketleri ele alırsak grafik 2017 yılına benzer bir düzen takip ediyor. Bitcoin (BTC) güçlü boğa koşusunda umut verici davranıyor, ancak 2021 yılının kalanı sürprizlerle dolu olabilir.

Bitcoin (BTC) 2017 Yılını Takip Ediyor

Son fiyat hareketleri, birçok analistin 2017 yılına benzer bir döngüyü beklemesine sebep oldu. TechDev‘in yakın tarihli bir tweet’i, 2021 fiyat grafiğinin 2017’yi ne kadar yakından takip ettiğini gösteriyor ve şaşırtıcı derecede yakın görünüyor. Peki bu benzerlik fiyat rallisi için tek başına yeterli mi?

Bunun için göstergeleri takip etmek gerekiyor. Bazı veriler iki döngü arasındaki kalıpların benzerliğini doğruluyor. İlk olarak RSI, 2017 ve 2021 yılında benzer bir yol izliyor. Bildiğini üzere göreceli güç endeksi (RSI) piyasadaki aşırı alım veya aşırı satımı ölçmede kullanılıyor. Buna göre önümüzdeki aylarda Bitcoin (BTC)’in nihai bir zirve yapması gerekiyor.

TechDev‘in iddialı tahmini, 200.000 dolarlık bir hedefe doğru koştuğumuz yönünde benzer biçimde PlanB’nin S2F grafiği de döngünün 6 haneli Bitcoin hedefine uğrayacağını teyit ediyor. Ekim ayı başlarında spottan türev piyasalara hareket eden hacmin azalmasının olumlu bir piyasa sinyali olduğunu da görmek gerekiyor.

Yatırımcıları Ne Bekliyor?

Glassnode tarafından paylaşılan güncel veriler 155 günden daha uzun süre tutulan kripto paraların artmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu birikme olumlu bir gelişme olarak kabul edilebilir, fiyatın henüz zirveye ulaşmadığını teyit eden bu bilgi önümüzdeki aylar için yatırımcılara fikir verebilir.

2017 döngüsünün bu yıl tekrar ettiğini düşünmeyenler de var. Quantum Economics‘in kurucusu ve CEO’su Mati Greenspan bu görüşe katılmıyor.

“2017, Bitcoin‘in a 1.000 doları geçmesiyle başladı ve yıl boyunca kademeli olarak büyüdü. Aralık ayında zirveye ulaşarak yeni zirveler oluşturdu. Bu yıl ise, yılın başında insanların kriptoya akın ettiğini ve ivmenin yıl içinde zayıfladığını gördük”.

2017’de BTC’nin hakimiyeti, 20.000 dolarlık dirence doğru hareket ederken yükselmeden önce yılın ilk yarısında keskin bir düşüş yaşadı. 2021’in başlarında da benzer bir model görüldü ve baskınlık Eylül ayından bu yana artıyor. Bununla birlikte, fiyatın yönü halen kesinleşmiş değil.

Bu yıl şimdiye kadar Bitcoin, Çin hükümetinden ve Elon Musk‘ın maskaralıklarından gelen çok sayıda düzenleyici darbenin yanı sıra El Salvador’da yasal ihale olma ve finans sektörü ve kurumlardan daha geniş bir tanınırlık kazanmaya giden bir yolculuğu takip etti. Yani fiyatın yönünü belirleyen sadece teknik veriler de değil.

2021 yılında yaşadığımız döngü eşsiz bir örnek olarak da tarihe geçebilir. Çünkü pandeminin ve bahsettiğimiz temel gelişmelerin fiyatta ciddi etkileri oldu. Nihayet Bitcoin ETF onayının yaşattığı coşkuyla halen oldukça iyi bir bölgede bulunuyoruz. Kurumsal talebin artarak devam etmesi umutları da artıracaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar