X

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP): Kriptolar Kan Ağlıyor!

Piyasa adeta bir çöküş yaşıyor, çok büyük kayıplar var.
08:05
4 Eylül 2020

Kripto para piyasası son iki gündür büyük bir düşüş dalgasına kapılmış durumda. Son birkaç ayda kazanılan bütün aşamalar bir bir kaybediliyor. Özellikle Bitcoin’in 7 hafta sonra 11.000 doların altına düşmüş olması tüm piyasası aşağı çekti. Bitcoin (BTC) 10.000 doların, Ethereum (ETH) 400 doların ve Ripple (XRP) 0,25 doların altını gördü. Dolayısıyla neredeyse tüm kriptolarda önemli destek seviyeleri kırıldı ve adeta serbest düşüş yaşanıyor.

Piyasa Kıpkırmızı

Aslında bundan iki gün öncesine kadar kripto para piyasasında her şey yolunda gidiyordu. Bazı altcoin’lerdeki artışlar yatırımcıları heyecanlandırmaya devam ederken lider kripto para birimi Bitcoin emin adımlarla yükseliş hareketini sürdürüyordu. Ancak Bithumb’ın polis baskını ile her şey tepetaklak oldu ve düşüşler başladı.

Bitcoin bu düşüş esnasında 9.960 dolara kadar geriledi. Her ne kadar sonrasında boğalar fiyatı toparlasa da BTC iki gün içinde 12.050 dolardan 9.960 dolar bandına gerileyerek kan kaybetmiş oldu. Yazının yayın hazırlandığı sırada ise Bitcoin 10.258 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’in 10.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerine çıkmış olması yüreklere su serpse de kayıplar korkutmaya devam ediyor.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para olan ETH’da daha büyük kayıplar olduğu görülüyor. BTC’nin hareketini takip eden Ethereum da iki gün önce düşüş ivmesini başlattı ve 488 dolar seviyesinden 372 dolara kadar geriledi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 384 dolara çıkmış olsa da ETH’un kaybının oransal açıdan BTC’den büyük olduğu görülüyor. Bitcoin’deki kayıp %9 bandındayken Ethereum’daki kayıp %12 bandında.

Bunlara ek olarak XRP yatırımcılarının da tedirgin olduğunu tahmin etmek zor değil. Bir yandan piyasa hacmi bakımından Tether (USDT) ile günlerdir üçüncülük savaşında olan XRP bir yandan da fiyatını düşürmemek için çaba sarf ediyor. Ancak grafiklere bakıldığında Ripple ikisinde de başarılı olamıyor. iki gün önce 0,30 doların üzerine çıkarak bir umut ışığı yakan XRP son düşüş dalgası ile 0,23 dolara kadar geriledi. %8’in üzerinde kayıp yaşayan XRP yazının yayına hazırlandığı sırada 0,24 dolardan işlem görüyor.

Tünelin Sonunda Işık Var Mı?

Bitcoin’in ve dolayısıyla altcoin’lerin düşüşünün ardında temelde üç sebep olduğu düşünülüyor: Bithumb polis baskını, doların güç kazanması ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin Bitcoin ile ilgili yaptığı sert açıklamalar.

Bu noktada Bitcoin’in tüm bu gelişmelere anlık bir tepki verdiğini düşünen analistler, özellikle teknik göstergelerin hala boğa piyasası sinyali verdiğini ifade ediyor. Örneğin; Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia analisti Mike McGlone konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in 2016 yılındaki grafikleri yansıttığını ve bu yıl 20.000 dolarlık seviyenin görüleceğini dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar