X

Bitcoin (BTC) 55.000 Doların Altına Düştü! 90 Milyon Dolarlık Kayıp!

Bitcoin'in düşüşü 90 milyon dolarlık kayba neden oldu.
19:50
3 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

BTC fiyatı uzun süredir 60.000 dolarlık direnci aşarak bu bölgede kalıcı olmak için çabalıyor. Ancak şimdiye kadar 7 ayrı zamanda bu bölge test edildi ve tamamı başarısızlıkla sonuçlandı. Son başarısızlığı bedeli şimdilik 54.900 dibi olarak görünüyor.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para piyasaları ABD’nin getireceği güçlü düzenlemelerin gölgesinde fiyatlanmaya devam ediyor. Aynı zamanda yaklaşan FED toplantısı, azaltılması beklenen varlık alımları da Bitcoin’in düşüşünü besliyor. Varlık alımlarının radikal biçimde azaltılması fiyatın daha sert düşüşler yaşamasına da sebep olabilir.

Dört saatlik grafikte RSI aşırı satış bölgesine yaklaşıyor. MACD negatif ve boğalar Bitcoin üzerindeki hakimiyetini koruyor. Eğer Bitcoin fiyatı 58.500 doların üzerinde kalıcı olamazsa 53.500 testlerini yeniden görmemiz mümkün olabilir.

Bitcoin Kaldıraçlı İşlemleri

Akşam 19:00 ile 19:15 arasında oluşan mumda 54.900 dolara iğne atıldığını görüyoruz. Bu düşüş spot yatırımcıları ciddi anlamda etkilemese de kaldıraçlı işlemlere yönelen yatırımcıları ciddi zarara uğrattı. Sadece dakikalar içinde 90 miilyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi ve cüzdanlardan tamamen silindi. Liq olmak şeklinde tabir edilen bu durum kaldıraç boyutuna göre alınan riskin bir sonucudur.

Yatırımcılar ellerindeki parayla daha fazla kazanç elde etmek için marjin işlemlere yönelebiliyor. Böylece 100 dolar yatırım yaparak 1000, 10000 hatta 12500 dolarlık pozisyonlar oluşturabiliyorsunuz.

Örneğin 10x seçeneğinde bir kaldıraç pozisyonu açarsanız (long veya shot) yükselişten veya düşüşten daha fazla kazanç elde ediyorsunuz. Elbette kayıplarınızda aynı oranda artıyor. 100 dolar değerinde 50x seçeneğiyle long pozisyona girdiğinizi düşünürsek fiyatın %1 düşmesi sizin 50 dolarınızı o an kaybetmeniz anlamına gelir. Fiyat eğer %2 düşerse tüm paranızı sıfırlar yani “liq” olursunuz. Fiyat kimi zaman ani hareketler yaparak marjin pozisyon sahiplerini bu akşam yaşadığımız olaydaki gibi tasfiye eder.

Long pozisyon açan yatırımcıların tasfiye olduğunu görerek daha fazla düşüş bekler short pozisyona girersiniz. Sonra fiyat bu sefer yükselmeye başlar ve sizde zarar edenler kervanına katılırsınız. Bu yüzden marjin işlemler sadece profesyonel yatırımcıların kullanabildiği oldukça riskli bir yatırım çeşididir. Eğer sürekli marjin işlem açıyor ve kazandığınızdan daha fazla kaybediyor, piyasaya daha fazla para sokup zararınızı katlıyorsanız büyük bir kısır döngüde olduğunuzu görmeniz gerekiyor. Çünkü fiyatın gideceği yönü duygularınız, sezgileriniz kestiremez yaptığınız iş yatırımdan ziyade bir kumara dönüşür.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar