Bitcoin’le Birlikte Hızla Yükselmişti! Ethereum Classic (ETC) Tehlike Altında!

Bitcoin'in (BTC) 4 Ocak'taki yükselişini takiben önemli oranda yükselen Ethereum Classic (ETC) tehlike altında.
16:50
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum Classic (ETC), Bitcoin’in (BTC) 4 Ocak’taki yükselişini takiben önemli oranda yükselmiş, 15,88 dolardan 19,86 dolara kadar çıkmıştı. Ancak 19,86 dolarda yığılan bir satış emirleri rallinin önüne geçti ve fiyatı aşağıya yönelmeye zorladı. Altcoin’in fiyatındaki düşüş, BTC‘nin 4 Ocak’ta ulaştığı 16 bin 950 dolardan geri çekilmesini takip etti. ETC, önceki destek seviyesi olan 18,28 doları yeniden test ettikten sonra bu yazının hazırlandığı 18,15 dolardan işlem görüyor. 12 saatlik fiyat grafiği güçlü yükseliş işaretleri veriyor olsa da aşırı alım bölgesine ulaşılmış olması daha fazla düşüşe işaret ediyor. Böyle bir fiyat hareketi, yatırımcılara bu seviyelerde satış yapma ve dipten alım yapma fırsatı verebilir.

Gözler 18,28 Dolar Desteğinde

Üç teknik gösterge de (RSI, MFI ve OBV) Ethereum Classic’te daha fazla düşüşe işaret ediyor. Göreceli Güç Endeksi (RSI) aşırı alım bölgesinden geri çekilerek alım baskısının hafiflediğini gösteriyor. Benzer şekilde, Para Akışı Endeksi (MFI) aşırı alım bölgesine ulaştı ve aşağı doğru hareket ediyor. Bu gösterge, birikimin zirve yaptığını ve satışın artarak devam ettiğini ortaya koyuyor. Bunlara ek olarak, Dengelenmiş Hacim (OBV) göstergesi de sert bir şekilde düşerek alım baskısının hafiflediğine işaret ediyor.

Tüm bu teknik göstergeler ETC fiyatının daha da aşağıya düşmesinin önünün açık olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, ETC 18,28 doların altında 12 saatlik mum kapanışı yapması halinde fiyat 17,60 dolara kadar düşebilir. Bununla birlikte, fiyatı yükselen bir Bitcoin, ETC’yi 19,18 dolardaki satış emirlerini ezip geçmeye itebilir. Böyle bir fiyat hareketi yukarıdaki düşüş görünümünü geçersiz kılacak.

Açık Faiz ve İşlem Hacmi de Düşüyor

ETC, 3 Ocak’ta açık faiz (OI) ve fiyat arasında bir ayrışma gördü ve bunu 4 Ocak’taki fiyat yükselişi takip etti. Ancak, ETC fiyatı düştükçe açık pozisyon sayısı da düştü ve bu durum türev piyasasındaki açık pozisyon sayısında bir azalmaya işaret ediyor. Türev piyasasındaki bu düşüş eğilimi devam ederse ETC fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

On-chain (zincir üstü) veri platformu Santiment, kısa süre önce artan olumsuz havanın ve işlem hacmindeki hafif düşüşün Ethereum Classic üzerindeki alım baskısını daha da zayıflatacağı ve satıcılara daha fazla alan açabileceğini bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar