reklamı kapat

Bitcoin Bankaların Kredi Notlarını Düşürebilir

13 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Finansal sektöre yönelik faaliyet gösteren Risk dergisi geçtiğimiz günlerde Bitcoin hakkında ilginç bir iddiada bulundu. Dergiye göre BTC vadeli işlemleri büyümeye devam ederse, kredi derecelendirme kuruluşları bankaların kredi notlarını düşürecek.

Risk.net adresli web sayfasından yayımlanan rapora göre üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, Moody’s ve Fitch, Bitcoin vadeli işlemlerinin artan hacimleri hakkında kaygılarını dile getirdi. Bilindiği üzere BTC vadeli işlemleri ABD merkezli Chicago Ticaret Borsası (CME) ve Chicago Opsiyonlar Borsası Kurulu (CBOE) platformlarında yapılabiliyor.

Geçtiğimiz aralık ayında başlatıldıkları andan itibaren Bitcoin vadeli işlemlerinin bahsi geçen piyasalardaki hacmi istikrarlı bir artış gösterdi. BTC vadeli işlemlerinin işlem hacminin tek bir işlem seansında toplam 670 milyon doları aştığını görüyoruz. İşlem hacimlerinde tespit edilen artışın, gelişimini sürdüren bu yeni varlık sınıfının yaygın hale gelmesine katkıda bulunduğu söylenebilir. Bitcoin vadeli işlemlerinin riskli olduğunu iddia eden kredi derecelendirme kuruluşları ise bankalar hakkında endişeli görünüyor.

BTC vadeli işlemlerini henüz büyük bir tehdit olarak görmeyen derecelendirme kuruluşları yine de bankaları bu konuda uyarıyor. Bitcoin fiyatının dalgalı yapısına dikkatleri çeken kuruluşlar, müşterilerine Bitcoin işlemleri sunan bankaların kredi puanlarını azaltabilir.


Fitch yetkililerinden Nathan Flanders konuya yönelik şu ifadeleri kaydetti:

BTC vadeli işlemlerinin kredi notlarına etkisi ihtimal verdiğimiz bir durum, ancak bunun kesin olduğunu söyleyemem. Eğer artış devam ederse bu durum bankalarla konu hakkında daha fazla konuşacağımız anlamına gelir.

Bilindiği üzere kredi derecelendirme kuruluşları bankalara ve ülkelere genellikle harf bazında kredi notu veriyor. Bu notlar bankaların finansal istikrarı değerlendirilirken göz önünde bulunduruluyor. Sonuç olarak düşük kredi notları bankaların fon elde etmekte zorlanmasına, teminat edinememesine ya da müşterilerine sağlayacağı kredi miktarını düşürmesini neden olabilir.

Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik muhalif görüş bildiren tek kredi derecelendirme kuruluşu Fitch değil. Moody’s ve Standard and Poor’s yetkilileri de Fitch ile aynı doğrultuda açıklamalarda bulundu. Ancak Bitcoin kanadında haberlerin iyi olduğu söylenebilir. Dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq kendi Bitcoin vadeli işlem ürününü geliştirmekte olduğunu duyurmuştu. Üstelik gelecekte borsa platformlarının Bitcoin yatırım fonları oluşturacağı da tartışılan konular arasında yer alıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.