X

Bir Kripto Para Borsası Daha XRP’yi Delist Etti: Büyük Borsalar XRP’yi Delist Edecek mi?

Bir kripto para borsası daha XRP delist etti.
18:41
23 Aralık 2020

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple ve Ripple’ın iki yöneticisine dava açılması haberi, XRP piyasasını tam anlamıyla altüst etti. XRP/USD işlem çiftinin bugün yaşadığı %40 ve üzerindeki düşüş ise uzmanlara göre buzdağının görünen kısmı konumunda. Önde gelen kripto para borsalarının XRP delist haberleri ise dava gelişmesi ile birbir ortaya çıkmaya başladı.

XRP Delist Haberleri Devam Ediyor

Sabah saatlerinde sadece iki kripto para borsasının XRP delist ettiği biliniyorken an itibarıyla bu sayı üçe yükseldi. 1,3 milyar dolarlık dava sonrasında ilk olarak Beaxy, bunun devamında ise Cross Tower kripto para borsaları XRP’yi delist ettiklerini duyurdular. CrossTower başkanı Kristin Boggiano konu hakkında yaptığı açıklamada XRP’nin statüsü ve durumu hakkındaki belirsizliğin, XRP’yi delist etme kararında etkili olduğunu ifade etti.

Bunun devamında ise Hong Kong merkezli kripto para borsası OSL, XRP’yi delist ettiğini açıkladı. ABD merkezli CrossTower ve Beaxy sonrasında OSL’nin delist haberi ise kesinlikle endişe veriyor. OSL’nin diğerlerine göre daha etkili olmasının sebebi bunun Hong Kong içerisinde işlem vermesine rağmen delist kararı alması şeklinde ifade edilebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

OSL de XRP’yi Platformdan Kaldırıyor

ABD içerisindeki kripto para borsaları Ripple’ın davayı kaybetmesi durumunda regülasyona maruz kalabilseler de Hong Kong içerisindeki bir borsanın bu konuda aldığı risk çok daha düşük. OSL ise buna rağmen delist kararı vererek riskin ne kadar büyük olduğunu ortaya koydu.

Tanınan kripto para analisti ve menkul kıymet uzmanı Bruce Fenton ise hem kripto para borsalarını hem de kripto para yatırımcılarına bir uyarıda bulundu. Fenton, 71 sayfalık SEC şikayetini okuduğunu ve bu hafta içerisinde XRP’yi delist etmeyen borsaların “aklını kaçırmış” sayılacağını belirtti.

XRP Delist Eden İlk Büyük Borsa Hangisi Olacak?

İlk gün üç adet küçük çaplı kripto para borsası delist kararı alsa da bunun devam edeceği tahmin ediliyor. Kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Larry Cermak tarafından yapılan ankette takipçilerin büyük bir kısmı XRP’yi delist eden ilk büyük borsanın Coinbase olacağını ifade etti.

Yaklaşık 3.700 kişinin katıldığı ankette %52’lik kısım Coinbase’in XRP delist eden ilk büyük borsa olacağını düşünürken, %33 ise delist olmayacağını vurguladı.

Önde gelen borsalardaki XRP ticari hacminin genele payının %10’a yakın olduğu biliniyor ve bu böylesine riskli bir durum için gözardı edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar