reklamı kapat

Bir Borsa Daha Sahte Hacimle Suçlanıyor

Kanada’nın ünlü borsalarından Coinsquare ve CEO’su sahte hacim oluşturmak suçuyla suçlanıyor.
09:38
13 Haziran 2020

Ortaya çıkan son bilgilere göre Kanada’nın önemli kripto para borsalarından Coinsquare ve borsanın üst düzey yetkilisi çok ciddi bir suçla suçlanıyor. Yapılan açıklamalarda yöneticisi menkul kıymet yasasını açıkça ihlal etti ve wash-trading organizasyonu düzenledi.

Wash-trading, “bir yatırımcının piyasada yanıltıcı, yapay aktivite yaratmak için aynı finansal araçları aynı anda alıp sattığı bir piyasa manipülasyon şekli” şeklinde tanımlanabilir. Bu, borsalara uygulandığı zaman borsaların hacimlerinin yapay olarak arttırıldığı ve dolayısıyla daha çok işlem yapıldığının ve daha güvenli olduğunun sanılması sağlanılıyor. Bununla birlikte bu uygulama, fiyat manipülasyonu eğilimi nedeniyle geleneksel varlık piyasalarında yasadışı olarak karşımıza çıkıyor.

Coinsquare Suçlamaları

Coinsquare hakkında yapılan suçlamaların detayları 13 Haziran’da Vice paylaştı. Buna göre borsadan sızdırılmış e-postalar ve Slack mesajları ele geçirildi ve borsa CEO’su Cole Diamond konuyla ilgili suçlanıyor.

Öte yandan iddialar, bu ayın başlarında SIM-swapping borsa saldırıları nedeniyle 5.000’den fazla müşterinin e-posta adresini riske atan büyük bir veri hack girişiminin ortaya çıkmasından hemen sonra geliyor.

Suçlamanın Detayları

Elde edilen belgelerde yer alan Mart 2019 tarihli bir e-maile göre bir borsa çalışanı, pratikte “OSC’yi (Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu) test etmek” istememesi nedeniyle iç faaliyeti yönlendiren kodu devre dışı bıraktığı için cezalandırıldığını ortaya koyuyor. Cole ise bu e-maillerde borsanın likidite görünümünün çalışanın “wash-trading”i durdurması sebebiyle kötü etkilenebileceğini ifade ediyor ve çalışana “yeniden aç” şeklinde talimat veriyor.

Bununla birlikte yazışmalarda çalışanın “wash-trading” terimini kullanmama çabalarının açıklandığı bir belgede “Wash-trading işlemine devam etme kararı Cole’un kesin kararıydı” ifadeleri yer alıyor.

Wash Trading ve Borsalar

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan bir rapor CoinMarketCap’e bildirilen borsa hacim rakamlarının wash-trading’in bir sonucu olabileceğini iddia etmişti. Hatta rapora göre bu hacimlerin %95’i sahte hacimlerden oluşuyordu.

Bununla birlikte CoinMarketCap borsa hacimleri ile ilgili çeşitli önlemler aldı. Bu önlemler platformun Binance tarafından satın alınmasının ardından daha da arttırıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.