reklamı kapat

Steve Forbes: “Bitcoin Bir Gün Biftek Ertesi Gün Köpek Maması!”

Ünlü medya baronu Steve Forbes, Bitcoin ve kriptolarla ilgili açıklamalar yaptı. 
10:22
13 Haziran 2020

Center for Natural and Artificial Intelligence’a verdiği bir röportajda Forbes Inc yöneticisi Steve Forbes kripto para birimi ve paranın geleceği hakkında çeşitli açıklamalar yaptı. Forbes kripto para birimlerini, “bugün devlet tarafından basılan paranın dengesizliğinden” kaynaklanan “ileri teknoloji yardım çığlığı” olarak nitelendirdi.

Kriptolar ve Volatilite

Kripto para birimlerinin aşırı volatil olmasına atıfta bulunan ve bu durumu eleştiren Forbes, Bitcoin’in bir gün “biftek” ise ertesi gün “köpek maması” olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Forbes Bitcoin’in arz ve değer dengesini hedef alarak kripto para birimlerini destekleyen birçok ismin aksine, “arz azalırsa değer artar düşüncesinde hata yapıldığını” ifade etti. Medya uzmanı, geçerli para varlıklarının “işlemleri kolaylaştırdığını” ve “ekonomiyi kontrol etmediğini” ifade etti ve aşırı kıt olan parasal formların işlemler için bir engel haline geldiği sonucuna vardı.

Bunların yanında kripto varlıklarının, parasal krizlerle karşı karşıya olan Venezuela ve Suriye gibi ülkelerde önemli bir değer deposu olarak kullanıldığının farkında olduğunu ifade eden Steve Forbes’a göre Bitcoin bir para birimi olarak değil başarısız ekonomilerin bir sonucu olarak dikkat çekiyor.

Hükümetler ve Bitcoin

Gelecek ile ilgili ise Forbes, kripto para birimlerinin günlük hayatta yer alabilmesi için kullanımının çok daha kolay olması gerektiğini ve benimsenmenin artması için volatilitesinin azalması gerektiğini ifade ediyor.

Facebook’un Libra projesini örnek gösteren ve Amazon’un da böyle bir projede çalıştığı iddialarını ele alan Forbes, eninde sonunda kripto para birimlerini yukarıda bahsi geçen koşulları sağlayacağını düşünüyor.

Tüm bunların yanında Forbes, kripto para birimlerinin siyasi mücadele olmadan ortaya çıkmayacağını vurgulayarak, kripto paraların ekonomik ortodoksiyi bozmak için “hükümetten izin almayacağını” iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.