X


Bir BitMEX Kurucusu Daha Mahkemeye Çıktı!

BitMEX ile ilgili yapılan iddialar sonrasında kaçak konumunda bulunan bir kurucu ortak daha teslim olarak mahkemeye çıkarıldı.
10:15
16 Mart 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Elde edilen son verilere göre bir kripto para birimi türev işlemler borsası olan BitMEX’in kurucu ortağı ABD makamlarına teslim oldu. Peki, BitMEX’in kurucu ortağı neden aranıyordu? Diğer BitMEX yöneticilerinin son durumu ne?

BitMEX Kurucusu Neden Aranıyordu?

Bir İngiliz vatandaşı olan Ben Delo, ABD’nin kara para aklamayı önleme yasalarını çiğnemekle suçlanıyor.

İddianameye göre, Delo ve diğer sanıklar müşterilerin kimlik bilgileri olmadan işlem yapmalarına izin verdi. İddianamede, “kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıyın programlarını uygulamadaki başarısızlığının bir sonucu olarak, BitMEX kendisini kara para aklama ve yaptırım ihlalleri için bir araç olarak kullanıma sundu” ifadeleri kullanılıyor.

Savcılar Delo’nun “kendisini İranlı olarak tanımlayan BitMEX müşterileriyle kişisel olarak iletişim kurduğunu” iddia ediyor. İran’ın ABD yaptırımlarına maruz kaldığı düşünüldüğünde bunun bir sorun olduğu ortaya çıkıyor. Savcılar, defalarca yapılan ihbarların ardından sanıkların dördünün bir AML programını uygulamada başarısız olduğunu iddia ediyor.

Diğer Kurucular da Suçlanıyor

Aslında Delo, bu tür suçlamalardan yargılanacak ikinci BitMEX yöneticisi. CTO Samuel Reed Ekim ayında tutuklanmış ve ardından kefaletle serbest bırakılmıştı.

BitMEX CEO’su Arthur Hayes ise Ekim iddianamesinden bu yana ikamet ettiği Singapur’dan teslim olma konusunda görüşmeler yapıyor. Şubat duruşmasında ABD Avukat Yardımcısı Jessica Greenwood, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine Hayes’in 6 Nisan’da Hawaii’de teslim olmasını beklediğini söyledi.

Kripto para türev borsası BitMEX’in iş geliştirme başkanı Greg Dwyer‘ın Bermuda’da olduğuna inanılıyor ve bildirildiğine göre iade konusunda yetkililerle herhangi bir pazarlık yapmıyor.

Delo Şu An İçin Serbest

Federal Soruşturma Bürosu ve ABD Gümrük ve Sınır Devriyesi ile koordineli olarak federal savcılarla müzakere edilen teslim anlaşmasının bir parçası olarak Delo, Birleşik Krallık’tan bugün uzaktan mahkemeye çıkarıldığı New York City’ye uçtu.

Duruşmada Delo, BitMEX‘te kara para aklamayı önleme (AML) programını uygulamama ya da Banka Gizlilik Yasasını ihlal etme konusunda suçsuz olduğunu ifade etti. Delo’nun açıklamalarına göre bu bir komploydu. Bloomberg’in paylaştığı bilgilerde ise kurucu ortağın 20 milyon dolar tahvil yatırarak mahkemeyi beklemek üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar