X

Binance’in Listelediği SHIB, DOGE Gibi Mi Olacak? İşte Yatırımcıların Dikkat Etmesi Gerekenler!

SHIB, ne kadar güvenli?
17:14
10 Mayıs 2021

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) katili olarak lanse edilen projelerden sonra şimdi ise sıra Dogecoin (DOGE) katillerine gelmiş gibi gözüküyor. DOGE’un elde ettiği muazzam yükselişten sonra Shiba Inu ve Akita Inu gibi birçok kopya proje ortaya çıktı ve bunların en çok öne çıkanı SHIB gibi gözüküyor.

SHIBA’nın Yükselişi Ne Kadar “Gerçek”?

Shiba Inu kısa sürede %2.000 yükseliş elde ederek yeterince ses getirmişti ancak bugünkü Binance listelenmesi her şeyi değiştirdi. Binance kripto para borsasında listelenerek 24 saat içerisinde %150’ye kadar yükseliş elde eden SHIB, son 1 saat içerisinde ise bu yükselişinin bir kısmını kaybetti. Peki yatırımcılar SHIB hakkında tam olarak nelere dikkat etmeli ve bu proje ile ilgili sıkıntılı bir durum söz konusu mu?

Projenin kurucuları tarafından Reddit üzerinde yapılan açıklamalara bakıldığında bunun kesinlikle “DOGE Katili” olarak lanse edildiği görülüyor. Projenin en çok ilgi çeken kısmı ise Vitalik Buterin’in kişisel cüzdanında sirkülasyondaki SHIB arzının yarısının bulunması gibi gözüküyor. Bu durum sosyal medya platformlarında Ethereum kurucu ortağının SHIB yatırımı yapması gibi lanse edilse de bunların SHIB kurucusu tarafından gönderildiği Etherscan üzerinden görülebilmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

SHIB Arzının Yarısı Vitalik Buterin’e Gönderildi

Peki SHIB kurucusu neden tasarladığı kripto paranın sirkülasyondaki arzının yarısını Vitalik Buterin’e gönderdi? Bunun sebebi kısa sürede popüler olma ve projeyi bu şekilde lanse etme fırsatını kullanma olarak görülmekte. SHIB’in bu strateji ve attığı diğer adımlarla ise 30 günde tam olarak %42.419 yükseliş elde ettiği görülüyor ve bu yeterince başarılı gözükmekte.

Ancak SHIB’in yol haritasında hiçbir önemli gelişmeye sahip olmadığı ve 1.000.000.000.000.000 arzı olduğu görülüyor. Tokenlerin yarısının şimdiden Vitalik Buterin’e gönderilmesi ise büyük bir soru işareti ve risk olarak görülmekte.

Binance’ten Risk Uyarısı

DOGE’a yönelik eleştiriler, SHIB’e yönelik olanların yanında ise oldukça yapıcı kalmakta. SHIB, anonim bir kurucu, neredeyse sınırsız bir arz ve hiçbir önemli gelişmeye sahip olmadan sadece FOMO ile yükseliyor. Bu gibi durumlarda yatırımcıların çok sert düşüşlere de hazır olması gerekmekte.

Söz konusu FOMO’nun devam etmesi gerçekten de DOGE benzeri bir etki yaratabilecek olsa da yatırımcıların BTC’nin en ufak bir düşüşü ile oldukça volatil hareketlere hazır olması gerekiyor. Bu da özellikle hiçbir temele ve kullanıma sahip olmayan SHIB gibi kripto paralar için sert düşüşler yaratabilir.

Binance kripto para borsasının ise son 24 saat içerisinde sadece Huobi üzerinde 5,5 milyar dolarlık ticari hacme ulaşan bir kripto parayı listelemesi tamamen ticari bir hamle olarak görülüyor. Binance ilgili duyurusunda bununla ilgili risk uyarısını yapmayı ihmal etmedi ve yatırımcıları söz konusu kripto paraya karşı da uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Scott
    3 hafta önce

    İyi güzel söylüyorsunuz da, bugün BTC düştüğünde düşmeyen kripto para mı var 🙂 Varsa da biz bilmiyoruz. Bu piyasa arz talep meselesinden ibaret. Kusura bakmayın da, yatırım yapan insanların %90’ı tamamen ezbere yatırıp yaptığı bir piyasada, hiç kimsenin arkasında nasıl bir proje barındırdığını umursadığını pek sanmıyorum.

    2