Beklenen 2 Kritik Veri Şimdi Açıklandı! Kripto Paralar Düşer Mi?

Yine yüksek geldi, peki bundan sonra ne olacak? Aslında durum göründüğü kadar kötümser olmayabilir.
16:39
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün ABD verileri için kritik bir gündü ve dakikalar önce beklenen 2 önemli veri açıklandı. Enflasyon konusu kafa karıştırıyor. Son gelen tüketici enflasyonu beklentinin üzerindeydi ve Bitcoin fiyatında önemli bir düşüşe ardından yükselişe neden olmuştu. Şimdi de üretici enflasyonunda beklentinin üzerinde bir rakam geldi. Peki bunu nasıl yorumlamalıyız.

Kripto Paralar Düşer Mi?

Bitcoin fiyatı yazı hazırlandığı sırada 24.600 dolarda bulunuyor ve Üretici Enflasyonu %6 ile beklenti seviyesi olan %5,4’ün üzerinde geldi. Ancak önceki ayın verisi olan %6’dan da istikrarlı bir düşüş var. TÜFE’de de benzer bir şey görmüştük. Rakamlar beklenti üstü gelse de önceki aya göre düşüş devam ettiği için iyimserlik korunabilir. Enflasyondaki agresif düşüş duruldu ve hız kesilmiş olsa da fiyat artış hızı yavaşlıyor. Bu durum orta ve uzun vadede Fed’in enflasyon hedefine doğru istikrarlı biçimde yürüdüğünü gösteriyor.

Kripto para piyasaları yaşanacak gelişmeleri önden fiyatlamayı ve olaylar gerçekleştiğinde beklentinin tersine hareket etmeyi seviyor. Özellikle dolar endeksinin yükselmesine rağmen yukarı yönlü hareketini devam eden Bitcoin yaşadığı aşırı satışlarda tüm bu olumsuzlukları fazlasıyla fiyatladı.

Bitcoin Yorum

Fed artık dezenflasyonist sürecin başladığını kabul etti. Powell yaptığı son 2 konuşmada bunu altını çizerken istihdam tarafında maksimum seviyeye yaklaşıldığını söyledi. Enflasyonun zirve yaptığı teyit edilmişken istihdam için de zirveye yakınlaştık görüşü paylaşılıyor. Üstelik %5 seviyesine yaklaşan faizler enflasyonla eşitlenmek üzere. 2023 yılı için belirlenen %3 enflasyon hedefine birçok üye yaklaşılabileceğini düşünüyor.

Diğer taraftan Fed, Aralık ayında açıkladığı %5,1’lik tavan faizi revize etmiş de değil. Yani önümüzdeki toplantıdan sonra gelecek faiz artışıyla birlikte eğer bir revize gelmezse maksimum 0,25’lik bir artış daha yapıp süreci izleyebilirler. Faiz tavanına ulaşmadan faiz artışını durdurmayacağının altını çizen Powell 22 Mart tarihine yapılacak toplantıda artık yılın geri kalanı için yol haritasının sinyallerini verecek.

İşsizlik haklarından yararlanma başvurusu beklentiye oldukça yakın geldi bu da istihdamın zirveye yakın olduğu fikrini destekler. Bitcoin için kısa vadede 24.200 ve 24.400 dolar üzeri kapanışlar altcoinlerde yükselişin devam edebileceği anlamına gelir. Ancak 23.800 seviyesinin yeniden altına düşülmesi 20.900 ve 19.600 dolar desteklerinin test edilmesine neden olacaktır. Kritik 19.600 dolar seviyesinin altında kapanışlar son yükseliş trendinin bitmiş olabileceğine yorulur.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar