X


Bakkt’in Bitcoin Vadeli İşlemleri Diğerlerinden Neden Farklı?

Bakkt vadeli işlemleri için düzenleyici onayını bekliyor.
20:00
21 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin vadeli işlemler piyasası Bakkt, ICE tarafından sunulacak. Bakkt an itibariyle düzenleyicilerden onay bekliyor.

Peki Bakkt’i diğer vadeli işlemler piyasalarından ayıran özelliği ne? Mevcut, CME ve CBOE tarafından sunulan Bitcoin vadeli işlemleri borsaları itibari para işlemleriyle gerçekleştiriliyor. Yani sözleşmeler Bitcoin’le değil dolar ile yapılıyor. CME ve CBOE sözleşmelerinin kısıtlı tedariğine bakılırsa bu vadeli işlemlerin Bitcoin fiyatına etkisi oldukça düşük.

Bakkt CEO’su Kelly Loeffler itibari para ile yapılan sözleşmelerin bazı avantajları olduğunu söyledi ancak fiziksel olarak Bitcoin ile sözleşmelerin yapılmasının Bitcoin’in altyapısına büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Loeffler yatırımcılar için rahat bir ortam yaratmak istediklerini sözlerine ekledi.

Bitcoin’lerin fiziksel olarak ulaştırılması Bakkt tarafından garanti altına alınacak ve böylece kripto değerlerin gözetimi sağlanacak. Değerler için talebe ve borsadaki işlem yoğunluğuna göre Bakkt’ın ocak ayında başlatılmasından sonra Bitcoin fiyatı bir derece etkilenebilir.

ABD’de ICE CFTC kayıtlı olduğu için kendi sözleşmelerini kurumlara CFTC onayı olmadan sunabiliyor. Ancak Bitcoin piyasası yapısal olarak diğerlerinden farklı olduğu için CFTC’nin bu yeni gelişen piyasada tam onayının alınması gerekiyor. CFTC onayı alınamazsa ICE’ın işlemlere başlaması mümkün değil.

Bakkt’in 24 Ocak 2019’da işlemlere başlaması bekleniyor. Eğer şirket CFTC onayını ocak başında alırsa Bakkt halka vadeli işlemleri daha erken açabilir. Potansiyel olarak ETF ile birlikte Bitcoin fiyatına etkisinin nasıl olacağı halen merak konusu. Piyasa bazen çıkışlar ya da inişler için bahanelere ihtiyaç duyabiliyor. ETF ya da Bakkt fitili ateşleyebilecek gelişmelerden olabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar