Bahçeşehir Üniversitesi ABD’de Blockchain Merkezi Açtı!

Bahçeşehir Üniversitesi'nden yeni blockchain hamlesi!
09:00
8 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

7 Mayıs tarihinde Daily Sabah tarafından aktarılan bir habere göre, önde gelen Türk üniversitelerinden birisi olan Bahçeşehir Üniveresitesi (BAU), Boston içerisinde yer alan Northeastern Üniversitesi (NEU) içerisinde blockchain teknolojisi konusunda bilgiye dayalı destek sağlamak için bir blockchain merkezi açtı.

BAU-NEU Blockchain Laboratuvarı blockchain teknolojisi konusunda bilgiye dayalı destek sağlamanın yanı sıra, ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’den çeşitli fonlara başvurmayı ve Türkiye’nin blockchain piyasasındaki varlığını arttırıp bu alandaki uzmanları ülkemize çekmeyi planlamakta. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, bu hizmetin yanı sıra blockchain ile ilişkili yüksek lisans ve doktora eğitim programları da başlatmak istediklerini ve bunu Türkiye İhracatçılar Meclisi ile koordineli bir şekilde yürütmek istediklerini dile getirdi. BAU’nun BlockchainIST Center yöneticisi Bora Erdamar ise konu hakkında şunları ifade etti:

”Blockchain, ürünlerimizin ve insanların bilgilerini güvenli bir çevrede tutmamız gereken  lojistikten ticarete, eğitimden sağlığa, enerjiden tarıma birçok sektörü direkt olarak değiştirecek.”

Bahçeşehir Blockchain Gelişmelerine Hız Verdi

Bahçeşehir Üniversitesi bundan yaklaşık 9 ay önce Türkiye’nin ilk blockchain merkezini açmış ve büyük bir atılım gerçekleştirmişti. İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi veya BlockchainIST Center adıyla bilinen tesis, direkt olarak Bahçeşehir Üniveresitesi içerisinde hizmet vermeye başladı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Üniversite bunun yanı sıra diplomaları da blockchain tabanlı vereceğini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar