Türkiye’nin İlk Blockchain Merkezi Açıldı!

Tüm dünyayla beraber ülkemiz de Blockchain teknolojisi konusunda adımlar atıyor. İlk ve en önemli hamle ise Bahçeşehir Üniversitesi'nden geldi...
11:05
4 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkemizde üniversite düzeyinde ilk Blockchain merkezi kuruluyor. Bu merkezle Türkiye’de Blockchain uzman açığının kapatılması ve teknolojinin yaygın bir şekilde kullanılması amaçlanıyor.

İlk Blockchain merkezimiz, İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi (BlockchainIST Center) Bahçeşehir Üniversitesi’nde (BAU) açıldı. Merkezin direktörü Bora Erdamar’a göre BlockchainIST, “Türkiye’de Blockchain üzerine yapılan bilimsel çalışmaların ve yayımların en önemli araştırma, geliştirme ve yenilik merkezi” olarak tasarlandı.

Daily Sabah’ın haberine göre Erdamar, Türkiye’nin “insanlığı değiştirecek” bu teknolojide lider ülke olma şansı bulunduğunu söyledi. Ayrıca direktör, uygun Blockchain araştırmaları yapabilmek ve olası kullanım durumlarını inceleyebilmek için tüm eğitim kurumları, işletmeler ve devlet kurumlarıyla işbirliğinin önemini de vurguladı.

Öte yandan dünya çapındaki bazı üniversiteler Türkiye’den daha önce Blockchain, akıllı sözleşmeler ve kripto para birimleri ile ilgili kursalar başlattı ve dağıtık defter teknolojisinin faydalarını çoktan benimsedi. Sadece bu yıl Stanford Üniversitesi, Ethereum Vakfı tarafından desteklenen Blockchain Araştırma Merkezi’ni kurdu. Ayrıca yine bu sene Brezilya’nın en büyük üniversitelerinden Fundaçao Getulio Vargas da kripto alanında ilk yüksek lisans derecesini vermeye başladı. Tabi bu gelişmelerin yanında Ripple’ın Blockchain ve kripto para eğitimini desteklemek için dünya çapında 17 üniversiteye 50 milyon dolar bağışladığını da atlamamak gerek…

Erdamar, Türkiye’nin dijitalleşmeye başladığını ve dünyanın geri kalanıyla beraber dijital dönüşüme ayak uydurmak için büyük çaba sarf ettiğini dile getirirken, hükümetin bu endüstriye karşı belirsiz bir duruş sergilediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz kasım ayında Diyanet İşleri Başkanlığı, Bitcoin’in islama uygun olmadığını ifade etmişti. Bunun ardından hükümette kripto paralara karşı sert bir tavır almıştı. Ancak geçtiğimiz haftalarda Recep Tayyip Erdoğan yurtdışı ziyaretler kapsamında gittiği Güney Afrika’da BRICS zirvesine katılmış ve “Milli ve yerli para konusunda Rusya ile görüş birliği içerisindeyiz.” vurgusunu yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar