“Rusya ile Birlikte Elektronik Para Düşüncemiz Var”

Özet

  • Erdoğan, yurtdışı ziyaretleri kapsamında gittiği Güney Afrika'da BRICS zirvesine katıldı.
00:00
29 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde BRICS zirvesine katıldı. Toplantının ardından kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan önemli mesajlar verdi.

Bizi buraya İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı sıfatıyla davet ettiler. Zirvede Türkiye’yi de BRICS’e dahil etmeleri çağrısında bulundum. Özellikle Çin “Ben genişlemeden yanayım” diyor. Diğer ülkeleri de topluluğa dahil etme düşüncesi içerisindeler.

Topluluğun ismi üye ülkelerin yani Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın İngilizce isimlerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş. Mali istikrarı sağlamak amacıyla Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın katılımlarıyla oluşturulan BRICS’in toplam sermayesi 100 milyar dolar seviyesinde.

BRICS ülkeleri günümüzde hızlı bir gelişim içerisindeler ve 2050 yılında dünyada önemli konumlarda yer almaları bekleniyor. BRICS ülkeleri aynı zamanda dünya üzerindeki maden rezervinin de %60’lık bir kısmını ellerinde bulunduruyor.

BRICS ülkeleriyle aynı zamanda G20’de de beraber olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Temenni ederim ki bizi buraya alacak adımı atarlar. Biz de BRICS’te yerimizi alırız” dedi.

BRICS ülkeleri de katılımımıza olumlu bakıyor. BRICS’e üyelik, ülkemize önemli fırsatlar yaratabilir. Dünyadaki bu tür oluşumlardan kaçmanın doğru olmadığına inanıyorum. Onlara bizi de alırsanız platformun yeni adı “BRICST” olur dedik.

Johannesburg’taki BRICS zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Putin’le de görüşen Erdoğan görüşmede milli paralar ve dış ticaret üzerinde durduklarını vurguladı.

Güney Afrika ziyaretimde en çok üzerimde durduğum konu, milli ve yerli para oldu. Her görüştüğüm ülke lideriyle bu konu üzerinde mutabık kaldık. Çin ve Rusya ile bu konuda zaten mutabıktık. Merkez Bankalarımız bu konu üzerinde yoğunlaşıyor. İnşallah bunun adımlarını atacağız.

Güney Afrika Devlet Başkanı ve Hindistan Başbakanıyla da milli ve yerl para konusunda görüştüklerini kaydeden Erdoğan şunları kaydetti:

Güney Afrika Devlet Başkanı ile milli para konusunda mutabık kaldık diyebilirim. Hindistan Başbakanı da buna çok olumlu baktı. Zaten olumsuz yaklaşan yok. Hatta Rusya ile elektronik para düşüncemiz var. Aynı şeyi Hindistan da düşünüyor.

BRICS’in katılımcıları arasında yer alan Rusya, bu yılın başlarında ekonomik yaptırımlardan kurtulmak amacıyla Ruscoin olarak adlandırılan Bitcoin benzeri bir kripto para geliştireceklerini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar