reklamı kapat

Alman Polisi Dark Web Operasyonunda 6 Haneli Bitcoin Ele Geçirdi

Alman polisin Europol ile ortaklaşa gerçekleştirdiği dark web operasyonunda 6 haneli Bitcoin ele geçirildi.
17:00
7 Mayıs 2019

Europol, 3 Mayıs’ta yaptığı duyuruda, Alman polisiyle birlikte bir dark web pazarının sunucularını kapattıklarını açıkladı. Operasyonda birçok şüpheli gözaltına alınırken milyonlarca dolarlık kripto para ele geçirildi.

Dünyanın en büyük karanlık ağ pazarı olarak bilinen The Wall Street Market, Alman savcıların kararıyla Alman Federal Ceza Polisi tarafından kapatıldı. Europol’ün raporuna göre operasyonda üç şüpheli tutuklandı. Yapılan aramalarda ise 550 bin Euro nakitle birlikte 6 haneli Bitcoin’i ele geçirildiği açıklandı.

Europol’ün paylaştığı verilere göre The Wall Street Market’in 1,15 milyondan fazla kullanıcısı ve 5,400’ü aşkın kayıtlı satıcısı vardı.

Europol benzer bir duyuruyla Finlandiyalı yetkililerin Valhala olarak da bilinen Silkkitie adlı dark web pazarının çökerttiğini açıklamıştı. Silkkitie, 2013 yılından beri Tor ağında faaliyetlerine devam ediyordu. Helsinki Times’ın haberine göre Finlandiyalı güvenlik güçleri, söz konusu operasyonda önemli miktarda Bitconi’i ele geçirdi.

Dark Web Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız internetin daha kapsamlı bir versiyonu olan Dark Web’le normal bir internet kullanıcısının ulaşamayacağı bilgilere ve sitelere erişilebilir. Kuralların, kanunların ve yasakların olmadığı Dark Web, kullanıcılara sınırsız özgürlük sunması nedeniyle yasadışı faaliyetler için oldukça elverişli bir ortam.

Şüphesiz Bitcoin’in bugünlere gelmesinde Dark Web’in ve Silk Road’un payı oldukça fazla. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kara pazarı Silk Road, 2013 yılında FBI tarafından kapatılmış, Dread Pirate Roberts olarak tanınan Ross Ulbricht gözaltına alınmıştı. Geçtiğimiz ay ise Silk Road 2’nin kurucusu Thomas White’ın 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından kefaletle serbest bırakıldığını duyurmuştuk.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.