reklamı kapat

Silk Road’un Kurucusu Kefaletle Serbest Bırakıldı

Silk Road'un kapatılmasının ardından 2014'te Silk Road 2'yi kuran Thomas White 5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra kefaletle serbest bırakıldı.
22:00
13 Nisan 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Bir zamanlar Dark Web’in en karanlık sitelerinden biri olan Silk Road’un 2013’te FBI tarafından kapatılmasının üzerinden çok kısa bir süre geçmesinin ardından Silk Road 2 açılmıştı. Silk Road 2’de de tıpkı ilk kara pazar gibi Dread Pirate Roberts adının arkasına saklanan bir kişi tarafından yönetiliyordu.

Silk Road 2

Silk Road 2’nin kurucusu Thomas White yasa dışı dark web pazarını 1 yıldan uzun süredir işlettiği için 64 ay yani yaklaşık 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak kefaletle serbest bırakıldı. DPR2 olarak da bilinen Thomas White’ın 2013’te kapatılan Silk Road’la hiçbir alakası yoktu fakat orjinal Dread Pirate Roberts olarak bilinen Ross Ulbricht müebbet hapis cezasına çarptırılırken White’ın kefaletle serbest bırakılması oldukça ilginç. Ross Ulbricht’in ebeveynleri oğullarının iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına rağmen Thomas White’ın serbest bırakılmasından rahatsızlık duyuyor.

Güvenlik güçleri Silk Road 2’nin 1 yıl içerisinde toplamda 8 milyon dolar gelir elde ettiğini ortaya çıkardı. 2014 yılın Kasım ayında Silk Road 2’ye yönelik gerçekleştirilen operasyonda Thomas White ve Blake Benthall’i tutuklamıştı. 5 yıl devam eden davada Thomas White 5 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra kefaletle serbest bırakılırken Blake Benthall’in hakkındaki suçlamalar ise düşürülmüştü.

Ross Ulbricht

Geride bıraktığımız aylarda orjinal Silk Road’un kurucusu olduğu iddia edilen Ross Ulbricht’in şu anda tutuklu bulunduğu Colorado’daki cezaevinden Bitcoin Cash savunucusu Roger Ver’e kendisine yardım etmesi için mektup gönderdiğini haberini siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.