X


Avrupa Merkez Bankası Başkanından Dijital Para Açıklaması!

ECB Başkanı Christine Lagarde, kripto paralar hakkında konuştu.
13:00
9 Ocak 2020

Bitcoin (BTC) ile diğer kripto para birimlerinin yanı sıra, özellikle Libra‘nın etkisi birçok merkez bankasını alarm seviyesine geçirdi. Avrupa Merkez Bankası ve bunun yeni başkanı Christine Lagarde de kesinlikle bu konuya kayıtsız kalmayanlardan birisi.

Kripto Paralar Konusunda Aktif Rol Oynamak İstiyoruz

Lagarde, Challenges ile gerçekleştirdiği bir röportajda, birçok konuya ve özellikle kripto para birimlerine değindi. Avrupa Merkez Bankası’nı insanlara daha yakın bir seviyeye getirmek istediğini belirten Lagarade, kripto paralar konusunda da ılımlı mesajlar verdi. ECB Başkanı, insanların fiziksel ve itibari para kullanımı azalmaya devam etse bile kullanabilecekleri bir merkez bankası parası için çalışmaların devam ettiğini ima etti. Olası bir merkez bankası dijital para birimi için uygulanabilirlik ve fayda analizi yapıldığını aktaran Lagarde, bu konuda “aktif rol” oynamak istediklerinin de altını çizdi.

Lagarde bu konuda ılımlı bir rol takınsa da, kendisiyle aynı fikirde olmayanlar mevcut. Özellikle Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Başkanı Agustin Carstens, kripto paralar konusunda taviz verilmemesi gerektiğini belirtmişti. Carstens merkez bankalarının dijital para teşebbüslerini de tehlikeli olarak görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar