BlockchainIST, Emin Gün Sirer’in Blockchain Girişimi İle Ortaklığa Vardı

Türkiye’nin ilk üniversite Blockchain merkezi olan BlockchainIST, Emin Gün Sirer’in girişimi Ava Labs ile ortaklığa vardı...
14:00
9 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ana ağ lansmanı öncesinde Ava Labs, günlük kullanım için Blockchain tabanlı ürünler oluşturmak amacıyla Türkiye’deki BlockchainIST Center ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Ava Labs ve BlockchainIST

Yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin ilk üniversite Blockchain merkezi olan BlockchainIST, Ava Platform’unda DeFi ürünlerini geliştirmek için Cornell Üniversitesi’nden Emin Gün Sirer‘in Ava Labs girişimi ile ortaklık kurdu. Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısı, 6 Ocak’ta İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi‘nde gerçekleşti.

BlockchainIST Kurucu ve Yönetmen Bora Erdamar Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, Bahçeşehir Üniversitesi lisansüstü öğrencilerinin ve İstanbul Blockchain Okulu öğrencilerinin, DeFi ve diğer Blockchain tabanlı ürünleri geliştirmek için sağlam bir konsensüs mimarisine ihtiyaç duyduğunu ve Ava Platform’un onlar için mükemmel bir seçim olduğunu ifade etti ve şunları dile getirdi:

Ava Labs ile ortaklığımız, CertifyIST gibi projelerimizi daha hızlı bir şekilde geliştirmemize ve insanların bu ürünleri günlük yaşamlarının bir parçası olarak kullanabileceği sağlam bir ortam yaratmamıza ve desteklememize olanak sağlıyor.

Bunların yanında BlockchainIST, basın toplantısında birkaç Blockchain projesi olduğunu açıkladı. Bunlardan biri olan CertifyIST’in amacının, “okul diplomaları gibi başarı belgelerini yayınlamak, doğrulamak ve paylaşmak için açık kaynaklı bir Blockchain altyapısı” oluşturmak olduğu belirtildi. Erdamar, Ava Labs’ın platformunun Blockchain tabanlı projeleri tamamlamak için daha hızlı, daha erişilebilir ve ölçeklenebilir bir yol sunduğunu ifade etti.

10 Yılda Paralar Dijitalleşecek

Basın etkinliğinde konuşan Ava Labs Kurucusu Emin Gün Sirer, Türkiye‘nin genç ve teknoloji meraklısı nüfusunun ülkeye küresel Blockchain yarışında rekabet avantajı sağladığını belirtti. Sirer konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Dijital liranın son duyurusu, kritik bir adım. Önümüzdeki on yıl içinde tüm para birimlerinin dijital hale geleceğinden şüphe duymuyorum. Dolayısıyla merkez bankası kartlarını doğru oynarsa, Türkiye’nin küresel bir öncü olmasının önünde bir engel yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar