X


Avrupa Düzenleyicisinden ICO Hamlesi

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu bu sefer de gündemine ICO’ları aldı…
17:00
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Reuters’ın 8 Ekim tarihli haberine göre, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) ICO’ların nasıl düzenleneceğini belirlemek için incelemelere başladığını açıkladı.

ESMA, Avrupa Birliği (AB) mali piyasaları için ortak düzenlemeler geliştirmek ve bu denetlemeler yapmak amacıyla 2011 yılında Paris’te kuruldu. ESMA bankacılık alanında yetkin olan diğer Avrupa Denetleme Makamları (EBA) ve Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Otoritesi (EIOPA) ile de yakın ilişki içinde çalışmalarına devam ediyor.

Reuters’a göre ESMA, ICO’ların mevcut menkul kıymet düzenlemelerine “vaka bazında” nasıl uyduklarını ve fon yaratma sektöründeki rekabet üzerindeki etkilerini görmek için bazı incelemeler başlattı.

ESMA başkanı Steven Maijoor’a göre ICO’lar, hayatta kalabileceklerini kanıtlama konusunda ve geleneksel sermaye artırımına kıyasla ne gibi faydalar sağladıklarını gösterme konusunda “zorluklar” yaşıyor. Maijoor konuyla ilgili şu sözleri diler getiriyor:

Sıradaki meselemiz düzenlemeler dışındaki ICO’ların nasıl değerlendirileceği… Bunu bir kurulda değerlendireceğiz. Yıl sonuna kadar bir rapor hazırlamayı planlıyoruz.

Avrupa Bankacılık Otoritesi başkanı Andrea Enria da ICO’ların bir dizi AB kuralı olmadan gelişmesine izin vermek istediklerini ancak bunun “bekledikleri gibi ilerlemediğini” belirtiyor. Enria, “Yatırımcı uyarıları, bu alanda bir güvenlik ağı olmadığının anlaşılması için yeterince etkili görünmüyor.” yorumunda bulunuyor.

ESMA’nın bu ya başında açıkladığı 2019 Yıllık Çalışma Programını ve 1,1 milyon euroluk planını daha önce sizlerle paylaşmıştık. ESMA bu program kapsamında fintech alanına ve kripto para varlıklarına odaklanarak düzenlemeler ve denetlemeler üzerinde çalışacaklarını belirtmişti.

Ayrıca ESMA geçtiğimiz ay kripto para temelli olanlar da dahil olmak üzere CFD sözleşmeleri üzerindeki kısıtlamaları uzatma kararı aldıklarını da açıklamıştı. 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren karalar 1 Kasım’da üç ay daha yenileneceği ifade edildi. Kurum bu kararı, CFD’lerin müşterilere perakende satışıyla ilgili olarak “kayda değer yatırımcı koruma endişesiyle” aldıklarını da belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar