reklamı kapat

Kripto Paralar Finansal Devrim Yolunda Güçleniyor

Kripto paraları geçmişteki balonlardan ayıran birçok özellik bulunuyor.
9 Ekim 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

2018 yılının başından bu yana devam eden ayı sezonunun ardından Bitcoin boğaları hazırlanırken Bitcoin’i balonlardan ayıran özellikleri de gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Bloomberg’in topladığı verilere göre kripto para piyasasının volatilitesi oldukça düşmüş durumda. Forbes analistleri Bitcoin’in yatay hareketinin hangi yöne çevrileceğini net olarak belirleyemese de düşük dalgalanma en azından piyasadaki aşırı alım ve satım çılgınlığının azaldığını gösteriyor.

Coinbase önemli kripto para şirketlerinden bir tanesi. Son alınan haberlere göre şirket bir yatırım firması ile anlaşmış ve Coinbase’in değeri 8 milyar dolar olarak belirlenmiş. Binance ile birlikte finansal devrimin başını çeken Coinbase kripto para sektörüne milyar dolarlar çekmeye devam ediyor. Ayrıca hem Coinbase ve Binance’e hem de birçok kripto para sektöründeki şirkete yetenekli insanlar katılmaya başladı. Uzman analistler, tecrübeli finans çalışanları, yetenekli programcılar ve birçok kalifiye insan kripto para sektöründe yer alıyor. Böylece gözler sektörün üzerine daha çok dönüyor.

Intercontinental Exchange (ICE) ve Microsoft Bakkt’ı piyasaya sürmek üzere ortaklık sağladı. Bakkt’ın başlatılması önemli firmaları içerdiği için kurumsal yatırımcıların kripto paralarla ilgilenmesini sağlayabilir. Bakkt Wall Street ile kripto para piyasası arasında bir rampa olmayı planlıyor.

Öte yandan son zamanlarda yapılan bir ankete göre finansal danışmanlara müşterileri tarafından sıklıkla kripto paralar soruluyor. Fidelity gibi büyük firmaların kripto paralar hakkında çalışma yapması geleneksel yatırımcının da kripto paralara ısınmasına yardımcı oluyor.

Ek olarak finansal düzenleyicilerin dijital ekonomiye yaklaşımları gelişim gösteriyor. Finansal teknoloji dünyası hızla değişirken düzenleyiciler bilgi paylaşabilmek adına bir araya geliyor. CFTC başkanı Giancarlo Avustralya ile 21. yüzyılın dijital piyasalarının farkındalığını artırmak için stratejik ortaklık kurdu.

Gelecek ve gelişim için belki de en önemli gelişme akademinin Blockchain’in geleceğine odaklanmış durumda olması. Birçok üniversite Blockchain ve kripto para eğitimleri vermeye başladı ve dersler oldukça yoğun ilgi gördü. Stanford, Cornell, Berkeley ve NYU bu üniversitelerden bazıları. Bununla birlikte finansal devrimin yaşanması her organik devrimde olduğu gibi belirli bir zaman alabilir. Tek bir kuruluşun elinde bulunmayan kripto paralar teknolojiyle beraber en nihayetinde finansal devrimi yaratabilir.

Kaynak: Dailyhodl

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.