reklamı kapat

Augur Coin Nedir?

Augur Coin seçimler veya doğa olayları gibi vakalar üzerine tahmin piyasaları oluşturan ethereum tabanlı bir protokolüdür.
15:58
28 Mayıs 2020
CoinTürk Google News Bültenine Abone Ol
TAKİP ET

Augur Coin, Ethereum tabanlı işletilen tahmin piyasaları protokolüdür. Augur ekosisteminde önceden belirlenen seçim sonuçları, doğal fenomenler veya şirket performansları gibi olaylar üzerine tahmin piyasası oluşturulmaktadır. Tasarlanan protokol gereği, kullanıcılar tarafından oluşturulan tahmin soruları adil, herkese açık ve tamamen merkezi olmayan bir yazılım kullanılarak ödemeleri otomatik hale getirmektedir.

Augur Nedir?

Augur Türkçe’de Kahin anlamına gelir. Augur kripto para borsalarında REP ile temsil edilir. Augur’un çalışma mantığında “Rep” itici güç olarak en önemli yeri alıyor. Kısaca, geleceğe dair tahminlerin oylanacağı ve doğru kehanete yatırım yapanların kazanacağı bir sistem olarak özetleyebiliriz Augur’u.

Genel çalışma mantığını bahis ya da ikili opsiyon gibi bilindik sistemlere benzetmekte aslında bir sakınca bulunmuyor. Buraya kadar yaptığımız açıklama sonrasında “bu kadar mı?” dediğinizin farkındayım. Ancak her zaman unutmamanız gereken şey, şeytanın ayrıntıda gizli olduğu gerçeğidir. Bugüne kadar alışkın olduğumuz tüm sistemlerde, tahmin edilecek sonuçlar belirli bir merkezden çıkar. İki futbol takımının karşılaşma sonucu tahminleri, doların 1 saat içerisinde değerinin yükselip düşeceği tahminleri ve bunlara verilen oranlar belirli merkezlerce yönetilir.

Augur, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın, Ethereum alt yapısında kendiliğinden çalışacak olan bir kontrata dayanıyor. “Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı sonunda başkan olacak mı?” sorusu Augur’da bir kehanet olarak herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulacak ve  “evet” – “hayır” oylamaları ile toplum tarafından oylanacak. Sonuçta verilen tarihte ortaya çıkan durum, “Rep” sahipleri tarafından onaylanacak ve doğru kehanette bulunanlar ile doğru tahminin gerçekliğini onaylayan dürüst rep sahipleri sistem tarafından otomatik olarak ödüllendirilecek.

Augur Coin Geleceği

Augur için Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Ethereum’un lansmanının hemen arkasından açık desteği ile yeni bir projenin arkasında durduğunu belirtmişti. Sadece bu dahi, projenin dikkate alınması için yeterli görünüyor. Ethereum, dünyanın en büyük ikinci fon toplama kampanyası ile 3 Eylül 2014 itibarı ile 15 milyon USD değerinde Ether satışı ile tarihe geçmişti. Augur Projesi, Ethereum’da olduğu gibi fon toplama kampanyası ile 17 Ağustos 2015’te başladı. Fon Toplama yöntemi ile kısa sürede 4851 katılımcı toplam 19.035 BTC ve 1.176.816 ETH ile 5.318.332,68 USD yatırım toplayan Augur Token Projesi 2016 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Gelecekte bu piyasanın benimsenmesiyle birlikte Augur Coin çok farklı bir konumda olabilir.

Augur Coin Yorum

Merkezi bir otoriteye “güvenmek zorunda kalmadan” gerçeklerin ortaya konmasında kalabalığın bilgeliğine güvenen sistem, “Gelecek hakkında bir erken uyarı sistemi” sloganını kullanıyor. Sistemde istediğiniz her şeyin geleceğine dair tahmin konusu yapılabiliyor. Bu durumun doğuracağı olumlu/olumsuz sonuçları kestirebilmek mümkün değil. Ancak, projenin daha da benimsenmesi durumunda çok ilginç olaylara şahit olacağımız garanti gibi duruyor.

Augur Coin Fiyat

Yazının yayınlandığı tarih itibariyle 1 Augur Coin 15,56 dolardan işlem görüyor. REP Coin 138 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. Aşağıdaki Augur Coin grafiğinde de görülebileceği gibi Augur Coin 2018 yılı başlarında 100 dolar üstü bir fiyat ile rekor kırmıştı.

Augur Coin Nasıl Alınır?

Augur Coin satın almak ve yatırım yapmak için dünyanın en büyük işlem hacmine sahip Binance borsasını kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi sebebiyle Binance platformu tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

 • zeki_zengin
  5 sene önce

  tesekkurler Onur Atam

  23
 • zeki_zengin
  5 sene önce

  doğru tahmin etmeyenler ne olacak bir karşılık verecekler mi ? (btc ethereum gibi ). her şey oylanabilir denmiş. Peki 100 yaşındaki dedemin yoğun bakımda olduğunu ve 3 ay sonra ölüp ölmeyeceğini oylayabilir miyim? 🙂

  26
  • Onur Atam
   Onur Atam
   5 sene önce

   Teorik olarak tabi ki dedenizin ölüm tarihini de oylayabilirsiniz. Ancak bu kehanetin sonucuna yatırım yapacak kimseyi bulur musunuz onu bilemeyiz.. Oylama sonucu doğru cevap verenler havuzda biriken ödemeyi alıyor, yanlış cevap verenlerin yatırımı sistem içerisinde soruyu hazırlayanlara, sistem sahiplerine ve doğru cevaplayanlara dağıtılıyor. Bu ödemelerin ne şekilde olacağı henüz tam olarak netlik kazanmadı. Sistem çalışmaya başlayınca daha iyi anlayacağız.

   25