reklamı kapat

AUGUR (REP) Nedir? Nasıl Çalışır?

5 Şubat 2019
 • Onur AtamOnur Atam

Yazılarımızı takip edenlerin hatırlayacağı gibi Ethereum projesi, Bitcoinden sonra kripto para topluluğunu en çok heyecanlandıran proje olmuştu. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, Ethereum’un lansmanının hemen arkasından açık desteği ile yeni bir projenin arkasında duruyor. Sadece bu dahi, projenin dikkate alınması için yeterli görünüyor. Ethereum, dünyanın en büyük ikinci fon toplama kampanyası ile 3 Eylül 2014 itibarı ile 15 milyon USD değerinde ether satışı ile tarihe geçmişti. Augur Projesi, ethereumda olduğu gibi fon toplama kampanyası ile 17 Ağustos 2015’te başladı. Fon Toplama yöntemi ile kısa sürede 4851 katılımcı toplam 19.035 BTC ve 1.176.816 ETH ile 5.318.332,68 USD yatırım toplayan Augur Projesi 2016 yılında faaliyetlerine başladı.

Augur (REP) Nedir?

Augur Türkçede Kahin anlamına gelir. Reputation (REP) kelimesi “ün, şöhret” olarak Türkçeye çevrilebilir. Augur’un çalışma mantığında “Rep” itici güç olarak en önemli yeri alıyor. Kısaca, geleceğe dair tahminlerin oylanacağı ve doğru kehanete yatırım yapanların kazanacağı bir sistem olarak özetleyebiliriz Augur’u.

Augur Nasıl Çalışır?

Genel çalışma mantığını bahis ya da ikili opsiyon gibi bilindik sistemlere benzetmekte aslında bir sakınca bulunmuyor. Buraya kadar yaptığımız açıklama sonrasında “bu kadar mı?” dediğinizin farkındayım. Ancak her zaman unutmamanız gereken şey, şeytanın ayrıntıda gizli olduğu gerçeğidir. Bugüne kadar alışkın olduğumuz tüm sistemlerde, tahmin edilecek sonuçlar belirli bir merkezden çıkar. İki futbol takımının karşılaşma sonucu tahminleri, doların 1 saat içerisinde değerinin yükselip düşeceği tahminleri ve bunlara verilen oranlar belirli merkezlerce yönetilir. Augur, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmaksızın, ethereum alt yapısında kendiliğinden çalışacak olan bir kontrata dayanıyor. ” Recep Tayyip Erdoğan 2017 yılı sonunda başkan olacak mı?” sorusu Augur’da bir kehanet olarak herhangi bir kullanıcı tarafından oluşturulacak ve  “evet” – “hayır” oylamaları ile toplum tarafından oylanacak. Sonuçta verilen tarihte ortaya çıkan durum, “Rep” sahipleri tarafından onaylanacak ve doğru kehanette bulunanlar ile doğru tahminin gerçekliğini onaylayan dürüst rep sahipleri sistem tarafından otomatik olarak ödüllendirilecek.

Sistemde istediğiniz her şeyin geleceğe dair kehanetini tahmin konusu yapabilirsiniz. Bu durumun doğuracağı olumlu/olumsuz sonuçları şu anda kestirmek mümkün değil. Ancak, projenin tutması durumunda çok ilginç olaylara şahit olacağımız garanti gibi duruyor. Merkezi bir otoriteye “güvenmek zorunda kalmadan” gerçeklerin ortaya konmasında kalabalığın bilgeliğine güvenen sistem, ” Gelecek hakkında bir erken uyarı sistemi” sloganını kullanıyor.

Augur (REP) Nereden Alınır?

Augur Binance borsasından temin edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • zeki_zengin
  3 sene önce

  tesekkurler Onur Atam

  9
 • zeki_zengin
  3 sene önce

  doğru tahmin etmeyenler ne olacak bir karşılık verecekler mi ? (btc ethereum gibi ). her şey oylanabilir denmiş. Peki 100 yaşındaki dedemin yoğun bakımda olduğunu ve 3 ay sonra ölüp ölmeyeceğini oylayabilir miyim? 🙂

  8
  • Onur Atam
   Onur Atam
   3 sene önce

   Teorik olarak tabi ki dedenizin ölüm tarihini de oylayabilirsiniz. Ancak bu kehanetin sonucuna yatırım yapacak kimseyi bulur musunuz onu bilemeyiz.. Oylama sonucu doğru cevap verenler havuzda biriken ödemeyi alıyor, yanlış cevap verenlerin yatırımı sistem içerisinde soruyu hazırlayanlara, sistem sahiplerine ve doğru cevaplayanlara dağıtılıyor. Bu ödemelerin ne şekilde olacağı henüz tam olarak netlik kazanmadı. Sistem çalışmaya başlayınca daha iyi anlayacağız.

   9