reklamı kapat

Apple Yanlış Sularda Yüzüyor

Apple, Samsung’un kripto para cüzdan uygulamasına adeta bir cevap niteliğinde gerçekleştirdiği Apple Card uygulamasıyla yanlış bir adım mı attı?
12:15
27 Mart 2019

Apple, çok uzun zamandır dünyanın en yenilikçi şirketlerinin başında geliyor. Zaten Apple’ın akıllı telefonlarının dünyadaki yüzlerce insanın hayatını kökten değiştirdiğini söylemek de yanlış olmaz. Çok fazla kişiden duymuşsunuzdur, “Bir kere iPhone kullanmaya başladım, vazgeçemiyorum” ifadesini…

Apple tüm ürünlerini birbiri ardına ama yüksek fiyatlarla piyasaya sürüyor. Ancak rekabet içinde olduğu firmalar bunun tam tersini yapıyor. Dolayısıyla Apple bu rekabet ortamındaki ve gelişen piyasadaki yerini kaybetmemek için farklı girişimlerde bulunuyor. Apple’ın son ürünü Apple Card’ın piyasaya sürülecek olması da bu girişimler arasında yer alıyor ve bazı uzmanlar tarafından çaresizlik korkusu olarak yorumlanıyor…

Samsung vs Apple

Ucuz Çin ürünlerini saymazsak Apple’ın en büyük rakibinin Samsung olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

Samsung yeni geliştirdiği Galaxy S10 akıllı telefonunda bazı kripto paralar için cüzdan özelliği sağlayacağını geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı. Samsung’un yaptığı açıklamaları bu yazımızda siz CoinTürk okurlarıyla paylaştık. Ancak Samsung’u en büyük rakibi olarak gören Apple’ın bu hamleye verdiği karşılık tüm teknoloji severleri üzdü. Apple, kripto para devrimini kabul ederek daha genç bir piyasaya hitap etmek yerine kredi kartı sektörüne girmeyi ve deyim yerindeyse bu sektörü “bozmayı” seçti. Sizce de Apple yanlış sularda yüzmüyor mu?

Bunların yanında Apple bu hamlesi sadece Amerika’daki kullanıcılar için geçerli olduğundan sınırsız işlemler de sunmayacak. Ayrıca işlemler P2P (peer-to-peer) olmayacak, merkezi kurumları ortadan kaldırmayacak ve her ne kadar sektörün en düşük ücretlerinin alınacağı belirtilse de bu konuda da büyük farklar olmayacak.

Öte yandan Apple Card, iPhone cüzdan uygulamasına eklenecek. Dolayısıyla dolar harcamaları için güvenli bir yol olacak. Yapılan hiçbir işlemin izlenmeyeceğini iddia eden Apple, tüm bilgilerin cihazda saklanacağın belirtiyor.

Steve Jobs Yaşasaydı…

Apple Card, iPhone kullanıcılarının ödeme sistemlerini Apple Pay ile değiştirmelerini hedefliyor. Ancak bu çok da iyi bir yol gibi görünmüyor.

CEO Tim Cook, kartlarla ilgili en büyük değişikliklerin son elli yıl içinde yaşandığını ifade ediyor. Dolayısıyla akıllara şöyle bir soru geliyor: Apple neden bu kadar geç kaldı? Eğer Steve Jobs hayatta olsaydı muhtemelen şu an Apple’ın kredi kartını değil Bitcoin’in iOS’a entegresini konuşuyor olurduk…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.