reklamı kapat

Analist: Bitcoin Halving Sert Bir Hashrate Düşüşünü Tetikleyecek

Mati Greenspan'a göre yakında sert bir Bitcoin hashrate düşüşü yaşanabilir.
13:00
5 Mayıs 2020

Büyük bir merakla beklenen Bitcoin Halvinge artık sadece 1 hafta kaldı ve piyasadaki durum çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bitcoin Halving için olan Google Trends verilerine bakıldığında son aylarda bunun inanılmaz bir artış yaşadığı ve 2016 yılındaki aramaların dört katı üstüne çıktığı görülüyor.

Buna rağmen fiyatın 9.400 dolara çıkmasından sonra yatırımcıların bu haberin etkisinden kurtulup ciddi anlamda Bitcoin (BTC) sattıkları ortaya çıktı. Fiyatın düşmesindeki temel sebebin de yatırımcıların oluşturduğu satış baskısı olduğu düşünülüyor. Buna rağmen Bitcoin hashrate geçtiğimiz gün rekor kırmayı başardı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Bitcoin Madencilerini Büyük Bir Düşüş Bekliyor

Önde gelen kripto para analistlerinden Mati Greenspan ise yakında çok sert bir hashrate düşüşü geleceğini ifade ediyor. Mati Greenspan konu hakkında yaptığı açıklamada Halving sonrasında sert bir hash düşüşünü önlemenin neredeyse imkansız olduğunu belirtti. Aslında hashrate’de görülecek olan düşüş direkt olarak madencilerin kullandıkları cihazlarla da ilgili.

Greenspan’a göre 2018 yılının Aralık ayından sonra alınan cihazlar Halving sonrasında kazanç getirebilse de bunun öncesi tarihlere ait cihazlar ne yazık ki herhangi bir kazanç sağlamayacak ve kapatılmak zorunda kalacak. Bu da Bitmain’in ünlü S15 serisi cihazlarının da kapatılacağı ve hashrate üzerinde ciddi bir düşüşün tetiklenebileceğini gösteriyor.

2019 yılının Mart ayında piyasaya sürülen ve en yeni nesil olarak bilinen S17 cihazlarının (dünyadaki ortalama elektrik fiyatlarına göre )kazançlı olabilmesi için ise BTC fiyatının 8.000 doların altına düşmemesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.