reklamı kapat

Telegram, Amerikalı Yatırımcılara Yüzde 110 Oranında İade Yapmayacak

Telegram projesinden ABD'li yatırımcılara kötü haber geldi.
15:00
5 Mayıs 2020

Bulut tabanlı mesajlaşma devi Telegram, 30 Nisan tarihinde de ABD merkezli mahkemenin aldığı karar doğrultusunda blockchain ağı ile kripto para birimi Gram‘ı piyasaya süremedi ve yatırımcılar bir kez daha hayal kırıklığına uğradı. Telegram bunun üzerine yatırımcılara gönderdiği bir bildiride Amerikalı yatırımcıların 12 ay daha projede kalamayacaklarını ve regülasyonların onları bunu yapmaya zorunlu kıldığını belirtti.

Amerikalılar Telegram Projesinden Zarar Mı Edecek?

Telegram bunun yanı sıra 2021 yılının Nisan ayında yatırımcılara %110’luk geri ödeme de teklif etti. Ancak yeni ortaya çıkan habere göre Amerikalı Telegram yatırımcıları %110’luk geri ödeme yerine şu an %72’lik geri ödemeden faydalandırılacaklar. Rus haber ajansı RBC’nin 4 Mayıs tarihinde aktardığı bilgilere göre bunun temel sebebi de ABD’nin koyduğu regülasyonlar.

Aslında Telegram 30 Nisan tarihindeki son dakika gelişmesinden sonra yatırımcılara iki seçenek sunmuştu. Bu seçeneklerin ilki anında %72’lik geri ödeme iken ikincisi 1 yıl sonra %110’luk geri ödeme olarak biliniyor. Telegram ikinci seçeneği aslında yatırımcıların projeye güvenmesine karşılık olarak seçime açtığını belirtmişti. RBC’ye konuşan Telegram yetkilileri ABD’ki regülatörlerin değişken tavırları yüzünden ikinci teklifi Amerikan vatandaşları için geri çekmek zorunda kaldığını belirtti.

Telegram şu ana kadar iki kere ABD mahkemeleri tarafından engellendi ve ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun başlattığı bu savaş Telegram’ın aleyhine sonuçlanacak gibi duruyor. Bu da yatırımcıların bir kısmının para iadesi seçeneğini seçmesini sağladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.