Alçalan Üçgen Formasyonu Nedir?

Alçalan üçgen formasyonu, düşüş grafiği modelleri arasında yer alan bir teknik analiz formasyonu olarak nitelendirilebilir.
11:24
27 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Descending Triangle olarak da bilinen alçalan üçgen formasyonu, düşüş grafiği modelleri arasında yer alan bir teknik analiz formasyonu olarak nitelendirilebilir. Alçalan üçgen formasyonu kripto para birimlerinde de sıklıkla kullanıldığından yatırımcıların bu formasyon hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemli.

Alçalan Üçgen Formasyonu

Piyasada azalan üçgen olarak da görebileceğiniz bu formasyon, bir dizi düşük tepeyi birleştiren trend çizgisi ve yine bir dizi en düşük seviyeyi birleştiren ikinci bir yatay eğilim çizgisi çizilerek oluşturulan bir düşüş grafiği modeli olarak tanımlanabilir.

Bu modelde yatırımcıları çoğu zaman alt destek trend çizgisinin altında bir hareketi izler. Çünkü bu aşağı yönlü momentumun arttığını ve kırılmanın yakın olduğunu gösterebilir. Bu model oluştuğunda genel olarak yatırımcıların short yani kısa pozisyonlar açmaya meyilli oldukları ifade edilebilir. Bu da varlığın fiyatının agresif bir şekilde daha da aşağı çekilmesine sebep olabilir.

Alçalan Üçgende Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Azalan üçgenler, yatırımcılar arasında oldukça popüler bir grafik modeli olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu grafiklerde bir kripto para birimine olan ilginin oldukça azaldığını görebiliriz. Fiyat alt desteğin altına düştüğünde, aşağı yönlü momentumun devam edeceği veya daha da güçleneceği ifade ediliyor. Bu noktada alçalan üçgen modelinin yatırımcılar için özellikle kısa vadeli kararlar almalarında yardımcı olduğu ifade edilebilir.

Buna ek olarak alçalan üçgen modelinin, bir düşüş trendinin tersine dönüşünün sinyalini verebileceğini de belirtmek gerekiyor. Ancak genellikle bu model düşüş eğilimi olarak yorumlanıyor.

Çoğu uzman yatırımcı grafiklerde azalan üçgen formasyonu görüldüğünde short pozisyonlar açmaya başlıyor. Genel olarak, grafik deseni için fiyat hedefi, giriş fiyatından, kırılma anındaki iki trend çizgisi arasındaki dikey yüksekliğe eşit oluyor. Üst trend çizgisi direnci ise yatırımcıların potansiyel kayıplarını sınırlamaları için bir stop-loss seviyesi olarak hizmet edebiliyor.

Yatırımcıların teknik modelleri değerlendirirken sadece tek bir modele bağlı kalmamalarının ve temel analiz ile işlemlerini desteklemelerinin önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar