X


Singapur, Kriptolar Konusunda Pozitif Adımlar Atmaya Devam Ediyor

Singapur Para Otoritesi, kripto varlıklarını içeren türev ürünler ile ilgili açıklamalar yaptı.
14:00
21 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Singapur her zaman bir dijital finans merkezi olarak değerlendiriliyor. Dünyanın büyük Blockchain ve kripto konferanslarının çoğu Singapur’da düzenleniyor. Ayrıca borsaların çoğu yeni yatırımlarda ilk olarak Singapur’u değerlendirmeye alıyor. Bunların yanında bu hafta atılan son adımlarla ülke, dijital para birimleri ve Blockchain teknolojisi için kapılarını daha da fazla açmış oldu.

Kriptolara Yeşil Işık

Singapur’un merkez bankasının eşdeğeri olan Singapur Para Otoritesi (MAS), kripto varlıklarını içeren türev ürünlerin düzenlenmiş platformlarda ve borsalarda alım satımına izin vermeyi planladığını açıkladı. Nikkei Asian Review’in haberine göre, kripto para birimleri yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale geldiğinden bu hamle ile yasallaşmanın önünün açılması planlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre MAS, Singapur Borsası (SGX) ve lisanslı aracılar da dahil olmak üzere onaylı borsalara uygulanacak Singapur Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası’nda değişiklik yapılmasını öneriyor. Kurum yaptığı açıklamalarda kripto varlık türevlerini listeleme ve işletme konusunda istekli endüstri katılımcılarından sorular aldığını da ekledi.

Ayrıca yapılan açıklamalarda şu ifadeler de kullanıldı:

En popüler dijital token’ların işlemleri büyük ölçüde piyasa manipülasyonu, hayali işlemler ve  fiyatı aşırı yükseltme durumlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Bunun yanında uluslararası kurumsal yatırımcıları çekmek için MAS, borsaları düzenleyerek ve daha güvenli koşullarda kripto alım satımı sağlayarak piyasa manipülasyonu korkularını ortadan kaldırmak için çalışma konusunda istekli olduklarını da dile getirdi.

Onay Almak İsteyen Şirketler

Singapur’da bu şekilde olumlu adımlar atıldıkça, ülkeden düzenleyici onay almak isteyen şirketlerin sayısında da artışlar yaşanıyor.

Bunların yanında MAS, bireysel yatırımcılara daha yüksek marjlar uygulamak için onaylı borsalar ve lisanslı aracılara ihtiyaç duyacağını ve onaylı borsalar tarafından piyasaya sürülmeyen kripto türevlerinin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yasası’na girmeyeceğini ekledi.

Ayrıca Mayıs ayında Kanada ve Singapur‘un Merkez Bankaları, kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) kullanarak blockchain tabanlı sınır ötesi ödeme işlemini test ettiklerini açıkladı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar