X

AdEx Coin Nedir?

Merkeziyetsiz dijital reklam platformu ve bunun kripto para birimi AdEx Coin nedir?
15:53
18 Temmuz 2020

Son günlerde adından söz ettiren merkezsiz finans ekosisteminin bir parçası olan AdEx Coin aslında açık kaynaklı, blockchain tabanlı merkeziyetsiz bir dijital reklam platformu olarak tanımlanabilir. Ethereum ağı tabanlı AdEx Coin, akıllı kontrat kullanımı ile şeffaf, başarı odaklı ve güvenli bir platform olarak piyasada yer alıyor.

AdEx Coin

Kullanılan akıllı kontratlar sayesinde reklam verenler ve reklam kullanmak isteyenler merkezsiz bir platform üzerinde bir araya gelip, ortada herhangi bir aracı olmadan bu tecrübeyi yaşama imkanına sahip olmakta. AdEx mevcut dijital reklam platformlarının yerini almak ve daha iyi bir tecrübe sunmak için piyasaya sürüldü. Platformun ve kripto paranın en temel mekanizması AdEx Kullanıcı Profili adı altında eşsiz ve kişiselleştirilmiş bir profil oluşturmak. Bu profil sayesinde kullanıcılar kendilerine hangi reklamların gösterileceğini de seçebiliyorlar. Bu da hem reklamcı, hem de reklamı gören taraf için zaman ve masraftan tasarruf sağlıyor.

ERC-20 tabanlı bir token olan AdeX Coin, AdEx platformunda birçok avantaj sunmakta. ADX Token sahipleri sadece bunu kullanarak reklam alımı yapabilir, reklam satışında bulunabilir ve hatta reklamlar için teklif verebilir. Bu da günümüzün en büyük sorunlarından olan zaman kaybını önleyip, aracıları ortadan kaldırarak tasarruf sağlayabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ADX Coin

ADX Token’ı diğer kripto paralardan ayıran bir diğer özelliği, bunun token dağıtım modeli olarak biliniyor. 2017 yılının Temmuz ayında ilk ICO’su yapılan ADX Coin, ilk üç saat içerisinde 10 milyon dolar toplamayı başardı. Toplamda 100 milyon adet ADX Token kazıldı ve bunların farklı oranlarda dağıtılacağı açıklandı. O tarihlerde yapılan açıklamada 100 milyon ADX Coin’in şu şekilde dağıtılacağı belirtildi:

  • 100 milyon ADX Coin’in %80’i halka açık bir şekilde kullanıma sokulacak.
  • 100 milyon ADX Coin’in %10’u AdEx ekibine verilecek ve 12 ay kilitli olacak.
  • 100 milyon ADX Coin’in %6’sı AdEx danışmanlarına verilecek 12 ay kilitli olacak.
  • 100 milyon ADX Coin’in %2’si WINGS DAO ekibine verilecek ve sosyal reklam, değerleme gibi unsurlar için kullanılacak.
  • 100 milyon ADX Coin’in %2’si bounty yani ödül programları için kenara ayrılacak.

Tamamen özgün bir fikir ile piyasaya sürülen ADX Coin, bu avantajı sayesinde reklam dünyasında büyük bir yeniliğe imza atabilir. Projenin kurucularından olan Ivo Georgiev ve Dimo Stoyanov’un daha önce de Stremio isimli video platformunda çalışmış olmaları ise kendilerine ve projeye sektörsel bir avantaj sağlamakta.

AdEx Fiyatı

AdEx fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,100038 dolar olarak gözüküyor. Son 24 saat içerisinde Bitcoin karşısında %1,15, ABD Doları karşısında ise %0,92 değer kaybeden AdEx fiyatının ünlü boğa döneminde zirve yaptığı görülüyor. İlk olarak 0,25 dolarlık birim fiyat ile piyasaya sürülen AdEx’in 7 Ocak 2018 tarihinde ise 3,56 dolar gibi rekor bir fiyata ulaştığı görülüyor.

AdEx fiyatının 1 yıl içerisindeki gidişatına bakıldığında ise  bunun 15 Şubat 2020 tarihinde zirve yaptığı ve 0,16 doları bulduğu görülmekte. 12 Mart tarihindeki ünlü düşüş ile kripto para sektörüne ayak uyduran AdEx fiyatı da sert bir şekilde geriledi. Buna rağmen fiyatın 10 Mayıs tarihinden beri düzenli olarak yükselmekte olduğu görülüyor.

AdEx Coin Satın Al

Dünyanın en yüksek ticari hacmine sahip olan ve aynı zamanda sektörün en popüler kripto para borsalarından olan Binance üzerinden AdEx Coin’i güvenli ve rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. Seçilen kripto para kadar coin almayı tercih ettiğiniz kripto para borsasının da sunduğu likidite açısından önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar