Aave Coin Nedir?

Aave, LEND tokan’ıyla birlikte Ethereum protokolünde çalışan bir kripto para ve platformudur.
11:45
18 Temmuz 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Aave (LEND) Ethereum Blockchain’inde çalışan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Aave kendisini “para piyasalarının yaratılmasını sağlayan açık kaynaklı ve non-custodial bir protokol olarak tanımlıyor. Aave’de kullanıcılar, mevduatlarından ve  borçlanma varlıklarından faiz kazanabiliyor.

Aave Coin Nedir?

“Aave”, İngilizce’de “hayalet” anlamına gelen Fince bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Protokolün Aave Coin ismini seçmesinin sebebi ise merkezi olmayan finansman için şeffaf ve açık bir altyapı oluşturmaya odaklanmasından geliyor.

2020 Ocak’ta kullanıcıyla buluşan Aave Coin 28 Şubat’ta My Ether Vallet ve Trust Wallet entegrasyonlarını tamamladı. Ardından 26 Mart’ta BUSD Aave platformunda listelenmeye başladı ve 10 Nisan’da parametre sayfa güncellemesi yapıldı ve tarihsel veri sayfası kullanıcı ile buluştu. Arka arkaya önemli gelişmeler kaydeden Aeve günümüzde de gelişimini sürdürüyor.

Aave faiz içeren token’ları yani kısaca aToken’lar, Aave protokolünde biriken dayanak varlığın değerine 1:1 oranında sabitleniyor. ADai gibi AToken’lar serbestçe saklanabiliyor, aktarılabiliyor ve takas edilebiliyor.

Dayanak varlık borçlulara ödünç verilirken, AToken’lar doğrudan cüzdanlara gerçek zamanlı olarak faiz gönderimi yapıyor.

LEND Coin

Aave protokolünü yönetmek için LEND token’ları kullanılıyor. LEND sayesinde kullanıcılar teklif verme, yeni özellikler üzerine oylama ve karar verme ve protokol parametreleri üzerine görüş belirtme gibi özellikleri kullanabiliyor.

Öte yandan genellikle ETHLend olarak da adlandırılan Lend kripto para birimi token’ı, bu yılın Ocak ayında ETHLend tarafından yapılan operasyonların sona ermesinin ardından Aave’in yerel token’ı haline geldi. İsmi aynı olsa da LEND’in yeni Aave sürümü öncekinden büyük ölçüde farklı. ERC-20 standardına göre tasarlanan LEND token’ları ücret indirimi için de kullanabiliyor.

Bunların yanında LEND her ne kadar Aave ile birlikte piyasalarda kısa süredir kendisini gösteriyor olsa da CoinMarketCap verilerine göre 34. sırada yer almadı sebebiyle de yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

Öte yandan yazının yayına hazırlandığı sırada 0.288 dolardan işlem gören LEND’in piyasadaki mevcut arzının 1.299.999.942 LEND olduğu görülüyor.

Bunlarla birlikte 24 saatlik işlem hacmi 22.887.166 dolar olan LEND’in mevcut piyasa değerinin 374.499.682 dolara ulaşması da dikkatleri çekiyor gibi görünüyor.

LEND Coin Yorum

DeFi piyasasında yaşanan patlama ile LEND token da güçlü fiyat hareketleri gördü. 2020 yılına %130 gibi büyük bir artışla başlayan LEND’in DeFi piyasasındaki patlamadan yararlandığı düşünülebilir. Ayrıca Lend coin, AAve’ni aldığı yatırımlar ile de büyümesini sürdürüyor. Örneğin kısa süre önce Aave, merkeziyetsiz finans piyasalarına odaklanmış bir yatırım şirketi olan ParaFi Capital’den 4.5 milyon dolar yatırım aldı.

Ayrıca, LEND tokan’ları protokol tarafından toplanan ücretlere göre yakılıyor. Bu da zamanla daha değerli olacağı şeklinde yorumlanıyor.

DeFi projelerinde yaşanan artışla birlikte analistlerin Lend coin’de de çeşitli gelişmeler görmeyi beklediğini de belirtmekte fayda var.

Aave Coin Satın Al

Dünyanın en yüksek alım satım işlem hacmine sahip kripto para borsası olan ve aynı zamanda attığı adımlarla adından sıkça söz ettiren Binance‘den Aave coin’i güvenle satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar