X


Açıklamalar Şaşırtıcı: BitMEX, Bitcoin’i (BTC) Ne Kadar Aşağı Çekebilir? 

Analistler, BitMEX’in Bitcoin’i daha ne kadar aşağı çekebileceği ile ilgili ilginç açıklamalar yaptı.
08:17
2 Ekim 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dün BitMEX’e dava açılması ve ardından CTO’su Samuel Reed’in tutuklanması kripto para ekosistemine bomba gibi düştü.

BitMEX Olayı

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), BitMEX’i kara para aklamayı kolaylaştırmak ve yasadışı bir kripto para birimi türev borsası işletmekle suçladı. Bu haberlerin hemen ardından da Bitcoin (BTC) ve dolayısıyla tüm kripto paralarda düşüşler yaşandı.

Sektör bir gün BitMEX’e yönelik suçlamaların gelmesini beklese de Reed’in tutuklanması beklenmedik bir sürpriz oldu.

Öte yandan haberlerin duyulmasının ardından BTC %4’ün üzerinde bir düşüş tepkisi gösterdi ve fiyat 10.883 dolardan 10.437 dolara geriledi. Ancak analistlere göre BitMEX’in yaşadığı olay BTC fiyatını daha fazla aşağı çekmeyecek ve analistlerin bunu destekleyen 3 nedeni var.

Hızlı ve Keskin Düşüş

Bitcoin’in fiyatı iki saat içinde %4’ten fazla düştü ve bu genellikle görmediği bir volatilite seviyesi. Genellikle Bitcoin bu kadar yoğun bir şekilde düştüğünde, bir dizi likidasyona neden olur. Vadeli işlem piyasasındaki birçok işlem yüksek oranda kaldıraçlı olduğu için daha büyük bir düşüşle sonuçlanan satışlara yol açılabilir.

Ancak bu sefer açık pozisyon ve vadeli işlemler piyasasındaki hacim önemli ölçüde düşük seviyede bulunuyor. Bu da büyük bir düzeltme ihtimalini ortadan kaldırmış oluyor.

Bitcoin Güçlü Çıkacak

Yıllar geçtikçe kripto para piyasası, dünya çapında hükümetler tarafından uygulanan birçok olumsuz düzenleyici eyleme katlandı. Ancak Bitcoin araştırmacısı Vijay Boyapati‘nin de dediği gibi BTC her birinden daha güçlü bir şekilde çıktı.

Boyapati, BitMEX’e yöneltilen suçlamanın kısa vadeli bir düşüşe sebep olmasına rağmen uzun vadede bir yükseliş etkeni olacağını düşünüyor. Çünkü tarihsel olarak bu gibi durumlarda Bitcoin için harika satın alma fırsatları sundu ve bu da BTC fiyatını ilk başta olumsuz etkilese de sonrasında artış başlattı.

10.500 Dolarlık Seviye

Ağustos ve Eylül ayının çoğu için, 10.500 dolar seviyesi güçlü bir destek seviyesi olarak hareket etti. Her ne kadar zaman zaman düşüşler yaşansa da BTC hemen toparlandı ve 10.500 doların üzerinde kalmaya devam etti. Bu da yatırımcıların daha yüksek seviyeleri bekledikleri şeklinde yorumlanıyor.

Ayrıca piyasanın önemli yatırımcılarından Michael van de Poppe da BitMEX olayı ile ilgili yaptığı açıklamalarda, bu gibi olaylardan hemen sonra BTC’de düşüş yaşanmasının olağan olduğunu ancak her seferinde daha sonra artışların yaşandığını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar