reklamı kapat

Bu Token’lar Geleceğin Yıldızları Olabilir!

Yavaş yavaş popülerlik kazanmaya başlayan bu token sınıfı geleceğin yeni yıldızları olabilir.
09:19
2 Ekim 2020

Bir bireyin, markanın veya topluluğun itibarı ile desteklenen token’lar olarak tanımlayabileceğimiz “sosyal token’lar” son zamanlarda büyük ilgi topluyor. İlgi artışının hızlı olması sebebiyle bazı isimler sosyal token’ların kripto para ekosisteminde ses getirecek bir sonraki varlıklar olduğuna inanıyor.

Peki, sosyal token’lar tam olarak nedir ve neden sanatçılar, müzisyenler ve sosyal medya fenomenleri takipçilerine ya da hayranlarına hediye etmek veya satmak için token’lar piyasaya sürüyor?

Sosyal Token’lar

Aslında sosyal token’lar, son birkaç aydır popüler olan DeFi token’larından biraz daha farklılar. Sosyal token’lar, bir topluluğun ya da kişinin yarın bugünden daha değerli olacağı düşüncesiyle ve “mülkiyet ekonomisi” ilkesiyle piyasaya sürülüyor.

İçerik oluşturucular ya da sosyal medya fenomenleri sosyal token’lar üzerinden para kazanabilirler. Çünkü onları takip eden kişiler sevgilerini göstermek için bu token’lara para yatırabilir. Ayrıca fenomenler ya da içerik oluşturucular, takipçilerine hediye vermek için de bahsi geçen token’ları kullanabilir.

Popülerlik Artıyor

Örneğin, sanatçı Laura Driskill popüler bir Instagram kanalını yönetiyor ve rahatlamaya, uyumaya yardımcı olmak için Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR) videoları hazırlıyor. Driskill, daha fazla etkileşim ve ürün satmak amacıyla TINGLE adlı ERC-20 sosyal token’ını piyasaya sürdü.

Buna ek olarak Grammy ödüllü sanatçı RAC, namı diğer André Allen Anjos, sanatçıların, yaratıcıların ve markaların kendi pazarlarını oluşturmaları için bir platform olan Zora üzerinde bir token çıkardıklarını duyurdu. RAC konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Kripto, toplulukların önceden var olan platformlar sayesinde para kazanmak yerine yarattıkları değere ulaşmalarını sağlıyor ve RAC token, bu ilkellerin sınırlarını zorlayan aktif bir deney.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında video oyun devi Atari’nin token’ının Kasım ayında piyasaya çıkacağı duyuruldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.