X

Ripple’dan Önemli Gelişme: Değişim Rüzgarları Başladı

14:55
2 Ekim 2020

San Francisco merkezli blockchain şirketi Ripple Labs, akıllı kontrat sistemlerinde büyük bir değişim için önemli bir patent başvurusunda bulundu. ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanan açıklamada, Ripple’ın akıllı kontratları kapsayan yeni bir patent başvurusunda bulunduğu görülüyor.

Bu patentin temeli ise eski Ripple CTO’su ve Coil CEO’su Stefan Thomas ile Evan Schwartz’a dayanmakta. Schwartz aynı zamanda blockchain odaklı kripto para ödemeleri için Interledger protokolü de geliştirmiş ve Ripple bunun kullanımı ile birçok üye elde etmişti. Patent ilk olarak 2018 yılının Haziran ayında yayınlandı.

Ripple Akıllı Oracle İçin Patent Başvurusu Yaptı

Sistemin detaylarına bakıldığında akıllı kontrat yerine “akıllı oracle” isimli ağ unsurlarının ön plana çıkartıldığı görülüyor. Akıllı kontratlar direkt olarak akıllı oracle’lar tarafından onaylanmakta. Akıllı oracle, akıllı kontratta belirtilen şekilleri karşılayarak bilgi elde etme kapasitesine sahip ağ bileşeni olarak tanımlanmakta.

Yani normalde bütün işlem akıllı kontratlar tarafından yapılırken akıllı oracle isimli ağ unsuru üçüncü partilerden bilgi alarak Chainlink gibi kripto para projelerinin gerçekleştirdiğini hiçbir aracı olmadan gerçekleştirebilecek. Bunun ödeme sektöründe büyük bir yenilik olduğu ve birçok eski sistemin değişmesini sağlayabileceği belirtilmekte.

Eğer üçüncü partilerin fiyat verilerine ihtiyaç duymadan her şey tamamen blockchain tabanlı olarak gerçekleştirilebilirse Ripple’ın ödeme ağındaki kurumsal şirketlerin sayısının da artacağı söylenebilir. Bu durum Ripple için hem ün hem de başarı artışı anlamına gelecektir. XRP de bu ağlarda kullanılan kripto para olduğu için bu gelişmeden direkt olarak etkilenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar