reklamı kapat

Kripto Para İle Terör Yardımı Yapan 29 Kişi Tutuklandı

Fransa, kripto para ile terör finansmanı yapıldığını tespit etti.
20:11
2 Ekim 2020

Fransız polisi tarafından yapılan açıklamada, Suriye içerisindeki cihatçılarla bağlantısı olduğu tespit edilen 29 kişinin yakalandığı belirtildi. Söz konusu 29 kişinin Suriye içerisindeki birkaç terör örgütüne kripto paraları kullanarak mali yardım yaptığı açıklandı. 2019 yılından beri aktif olduğu belirtilen terör ağının direkt olarak Bitcoin kullandığı ve referans sistemi ile de gelir elde ettiği vurgulanıyor.

Yapılan Bitcoin ve kripto para transferlerinin Fransa’nın kara para aklamayı önleme radarına takıldığı ve soruşturmanın bu şekilde başlatıldığı belirtildi. Fransız yetkililer tarafından yapılan açıklamada Bitcoin gibi kripto paraların kullanıldığının kanıtlandığı ve bütün fonların bu şekilde gönderildiği vurgulandı.

Bitcoin Sisteminin Mimarlarından Birisi Türk

Mesut S ve Walid F isimli 25 yaşındaki iki cihatçının, bu ağın mimarları olduğu belirtiliyor. Kuzey Suriye içerisindeki örgütlerle yoğun temas içerisinde olan ikilinin, finans kolunun liderleri olduğu da belirtilmekte. 29 kişi tutuklandığında neredeyse hepsinin üzerinden kripto para cüzdanının çıktığı belirtiliyor.

Buna ek olarak Fransa’da yaygın şekilde kullanılan kuponların da suçluların üzerinden çıktığı ve bu kuponlarla da finans ağının devam ettirildiği belirtiliyor. Bu kuponların kullanımı için herhangi bir kimlik şartı aranmaması, suçluları kuponları ve Bitcoin’i kullanmaya iten temel sebep olarak gösteriliyor. Suçluların gizlilik odaklı kripto paraları kullanıp kullanmadıkları konusunda ise bir açıklama yapılmadı.


Bitcoin devamlı olarak suçlular tarafından kullanılma suçu ile karşı karşıya kalsa da bankaların Bitcoin’e kıyasla çok daha fazla bu amaç için kullanıldığı kanıtlanmış bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.