X

Bitcoin Değil Bankalar Suçlu

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından yayımlanan bir rapor kripto paraların Avrupa'daki terör faaliyetlerine karışmadığını ortaya koyuyor.
08:00
20 Eylül 2018

Dünyadaki birçok ülke ve küresel finansal sisteme mensup dev finansal kuruluşlar, kripto paraların güvenlik sorunlarını sürekli gündeme getiriyor. Kara para aklama ya da suçu finanse etme gibi amaçlarla kullanıldığı iddia edilen kripto paralar Avrupa Polis Teşkilatı tarafından açıklanan son raporla bir nebze de olsa aklanıyor. Teşkilatın açıklamasına göre Bitcoin ve benzer dijital varlıklar Avrupa’daki terör faaliyetlerinin hiçbirinde kullanılmadı.

Teşkilatın yayımladığı rapor tam 72 sayfadan oluşuyor ve “2018’de internet üzerinden organize edilen tehditler” başlığını taşıyor. Birçok suç alanının derinlemesine incelendiği raporda siber suçlardan fidye yazılımlarına ya da çocuk pornolarına kadar birçok suç koluna değinilmiş. Avrupa Polis Teşkilatı bu devasa raporda lider kripto para Bitcoin’e tam 18 sayfa ayırdı. Raporda Bitcoin’in terörizm gibi çeşitli suçlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığı inceleniyor.

Bitcoin değil bankalar suçlu

Geçmişte bazı terör sempatizanı grupların faaliyetlerini finanse etmek için Bitcoin bağış kampanyaları düzenlediği biliniyor. Bu grupların çoğunun Bitcoin yoluyla topladığı fonları online altyapılar oluşturmak için kullandığı ifade edildi. Ancak Suriye’de yıllardır devam eden savaşa katılacak cihatçı teröristlerin finanse edilmesi için “sadaqah” adlı bir kampanyanın da düzenlendiğini görüyoruz.

Sonuç olarak raporda ifade edilen verilere göre kripto paralar Avrupa’daki hiçbir terör faaliyetine dahil olmadı. En azından kripto paraların doğrudan terör faaliyetleri için kullanıldığına yönelik kesin bir kanıtın olmadığı raporda kesin bir şekilde ifade ediliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar