X


Abu Dhabi Limanında Blockchain’li Lojistik Sistem Geliştirildi

23:00
6 Haziran 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Abu Dhabi’de Maqta Gateway şirketi tüm yan kuruluşlarıyla birlikte kendi Blockchain projesini geliştiren ilk Abu Dhabili şirket olmayı başardı.

Nakliye ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren Maqta Gateway Blockchain tabanlı Silsal’i geliştirdi. Lojistik alanında verimliliği artırmayı amaçlayan şirket başlangıçta kendi yük taşımacılarına ve müşterilerine sunmayı planladığı hizmeti tüm sektöre yaymayı hedefliyor. Söz konusu hizmet PCS olarak adlandırılan Maqta Port Topluluğu Sistemi’ndeki mevcut müşterilerle firma arasında tamamlayıcı işlevi görecek. Kurulacak Blockchain sistemi ile evrak işleri azaltılacak ve gerçek zamanlı anlık durum güncellemeleri ile bilgi alışverişi hızlandırılacak.

Silsal, Maqta Gateway dijital inovasyon ekibi tarafından dahili bir sistem olarak geliştirildi. Şirketin stratejik müşterileri ile sahada test edildi. Maqta Ceo’su Dr. Noura Al Dhaheri şöyle konuştu:

Blockchain’i ticaretin dijitalleştirilmesinde kilit nokta olarak görüyoruz. Maliyet azalacak, zaman tasarrufumuz artacak. Evrak işleri azalacak, anında bilgi güncellemesi yapılabilecek. Bu çalışma sadece Abu Dhabi limanı firmaları ve liman işletmesi için değil, tüm BAE ekonomisi için rekabet ortamı yaratan bir teknolojik yenilik. 

Maqta, oluşturduğu Blockchain hizmetine ek olarak her türlü taşıma belgesini şifreleyebilen dijital kimlik sistemi yarattı. Al Dhari:

“Kurduğumuz bu sistem ile güvenlik riskleri ortadan kalkıyor. Parolalarla erişim artık tarihe karışıyor.”

Öyle görünüyor ki lojistik ve nakliye sektörünün Blockchain teknolojisini kullanmaya yönelik girişimci tavırları nihayet sonuç vermeye başlıyor. Dünya çapında birçok firmanın özellikle denizcilik alanında ve limanlarda çalışmalar yaptığı haberlerini alıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu’na göre bu tip çalışmalarla birlikte dünya genelinde taşımacılık maliyetlerinin %20 düşmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük taşımacılık firması FedEx’e göre küresel tedarik zinciri için “dönüm noktası” olarak kabul ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar