reklamı kapat

Dünyanın En Değerli Banknotu Yaklaşık 1 Bitcoin Değerinde

7 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Quartz tarafından hazırlanan rapora göre Brunei’ye ait dünyanın en değerli banknotu neredeyse 1 bitcoin ile aynı değerde.

Brunei’nin 10.000 Brunei doları banknotu yaklaşık 7,584 dolar değerinde. Bitcoin bu yazının yazıldığı sıralarda 7,648 dolardan işlem görüyor.

Brunei yöneticisi Sultan Hassanal Bolkiah dünyadaki son mutlak monarşi yöneticilerinden biri ve dünyadaki en zengin insanlar arasında yer alıyor. Bazı raporlara göre 20 milyar doların üzerinde varlığı bulunuyor. Brunei küçük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen petrol ve doğal gaz bakımından oldukça zengin. Birçok yer altı kaynağı Japonya’ya ihraç ediliyor. Geçtiğimiz yıl aralık ayında Bitcoin tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığında Brunei kripto paralara karşı önlemler almıştı.

Birim değeri yüksek banknotlar


Brunei Dolar’ı yasal olarak Singapur Dolar’ı ile eşit değerde sayılıyor. Daha önce Singapur’un kendine ait 10,000 Singapur Doları değerinde banknotu bulunuyordu ancak bu banknot artık basılmıyor. Yüksek birim değerli banknotlar dünya genelinde yasadışı faaliyetlerde, terör desteğinde, kara para aklamada ve vergi kaçırmada sıkça kullanıldığı için kullanımı giderek azaldı.

Yakın zamanda, Litvanya Avrupa Birliği üyesi olmasının ardından 500’lük banknot basmayı durdurdu. Avrupa Birliği’nde de 500 Euro’luk banknotların kaldırılması konuşuluyor.

İsviçre’de dolaşımdaki banknotların %40’ını 1,000 İsviçre Frank’ı banknotu oluşturuyor.  Bu banknotları azaltabilmek için İsviçre yetkilileri kendi kripto parası e-frank’ı basmak adına araştırmalara başladı.

IMF’nin yayınladığı bir makaleye göre yüksek birim değerli banknotları taşıması daha kolay olduğundan yasa dışı işlerde kullanılması kaçınılmaz oluyor. Buna benzer bir iddia da Bitcoin’in yarı-anonim olmasından dolayı yasa dışı kullanılması. Ancak bildiğiniz gibi dolar hala yasa dışı faaliyetlere en çok harcanan para birimi ve kara para aklama işlemleri genellikle bankalar üzerinden yapılıyor. Kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanımının fiat para birimlerine oranla çok daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.