X


ABD’den Kripto Paralarla İlgili Kritik Adım

ABD'de 5 temsilci IRS'e uyarı niteliğinde bir mektup yazdı.
08:30
21 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bir grup ABD’li meclis üyesi IRS’i (ABD Vergi Dairesi) kripto para yatırımlarından veya işlemlerinden gelir elde eden vergiye tabii kişiler için kapsamlı bir kılavuz yayımlamaya davet etti.

IRS komisyoneri David Kautter’a gönderilen açık mektupta temsilciler Kevin Brady, Lynn Jenkins, David Schweikert, Darin LaHood ve Brad Wenstrup, kurumun kripto paralarla bağlantılı gelirlerin nasıl vergilendirileceğiyle ilgili açık kurallar getirmesi için oldukça fazla zaman sahip olduğunu belirtti.

Mektupta IRS’in böyle bir kılavuz yayımlamak yerine 2014’te yayımlanan ilk kurallar dahilinde haciz/icra işlemlerine odaklandığı belirtildi. IRS’in Coinbase borsasından müşterilere dair verileri talep ettiğinin hatırlatıldığı mektupta şu satırlar dikkat çekiyor:

Dolayısıyla IRS’i güncellenmiş bir kılavuz yayımlamaya ve sanal paraları kullanırken vergi yükümlülüklerini daha iyi anlayıp bu yükümlülüklerle uyumluluk göstermek isteyen vergi ödeyicileri için bu konuya açıklık getirmeye güçlü bir şekilde teşvik etmek için bugün tekrar bu mektubu yazıyoruz.

Böyle bir kılavuz hazırlamanın IRS’in önde gelen görevlerinden biri olduğunun belirtildiği mektup şöyle devam ediyor:

IRS’in vergi ödeyenlere sanal paraları kullanırken vergi yükümlülüklerine dair yeterli bir şekilde tavsiyede bulunmayan bir kılavuz dayatmasından endişe duyuyoruz.

Mektupta gerekli kılavuzun sağlanmaması halinde vergi ödeyenlerin vergi yükümlülükleriyle uyumluluk gösterme yeteneğinin “ciddi bir şekilde aksayacağı” vurgulanıyor. Oldukça kritik demeçler içeren mektup kripto para piyasasından da övgüler aldı. Şayet ABD kripto paraları vergilendirirse kripto paralar halk gözünde büyük bir meşruiyet kazanabilir.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar