X


ABD’de Bitcoin ATM’leri Adına Bir İlk

Bitcoin ATM'leri yaygınlaşmaya devam ediyor.
07:00
2 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin ATM makineleri (BTM) işletmecisi Coinsource New York Finansal Hizmetler Departmanı’ndan (NYFDS) lisans alan 12. kripto para şirketi olurken, kripto para ATM’si işleten ve New York’ta lisans sahibi olan ilk şirket oldu.

Şirket BitLicense aldığını dün duyurdu. Şirketin genel müdürü Arnold Spencer ATM sağlayıcısı olarak bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti. Coinsoırce’un şimdiden New York’ta 40 BTM’i bulunuyor. BTM’ler çalışır durumdaydı ancak bir ön lisans altında çalışıyorlardı ve şirket lisansına kavuşmuş oldu.

NYDFS üyelerinden Maria Vullo bir açıklamayla haberi doğruladı ve onaylamayla birlikte güçlü bir düzenleme sayesinde finansal yeniliklerin destekleneceğini dile getirdi. Spencer lisansın iş modelini ve uyumunu onayladığını söyledi:

Uzun bir süreç oldu. 2015’te ilk başvurumuzu yapmıştık ve NYDFS bizi oldukça sıkı sorguladı. Süreç içerisinde çalışma şeklimizi ve poliçelerimizi düzenli hale getirdik.

Yapılan görüşmelerde büyük bir siber güvenlik ihlali sonucu oluşabilecek sorunların çözümleri dahi konuşuldu. Spencer Coinsource’un başlangıçta sadece 3 çalışanı ve birkaç ATM’i bulunurken, şimdi 20’nin üzerinde çalışanla 200’ün üzerinde makineye sahip olduğunu belirtti. Yıllar içerisinde makinelerini de geliştirdiklerinin altını çizen Spencer, 2018 yılına kadar gelir elde edemediklerini vurguladı. Geleneksel ATM’lerden farklı olarak BTM’ler doğrudan eşten eşe işlemleri destekliyor ve gerçek zamanlı hesap açmaya olanak tanıyor.

Coinsource’un makineleri daha önceden onaylanmış mal sahiplerinin bilgileriyle oldukça hızlı hale getirildi. Coinsource’da sadece kimlik kartı, bir fotoğraf ve telefon numarasıyla hesap açılabiliyor. Aynı zamanda banka hesabı olmadan Bitcoin alınabiliyor ve nakit parayla ödeme yapılabiliyor.

Şu anda Coinsource müşterileri BTM’lerden sadece Bitcoin alıp satabiliyor. Ayrıca her cüzdana Bitcoin gönderilemiyor. Çünkü eyaletler arasındaki yasalar farklı ve şirketin iki eyalet yasasına da uyması gerekiyor. Şirketin şu an 18 eyalette lisansı bulunuyor ve bir 15 eyaletten daha onay bekliyor.

ABD dışında Coinsource’un Japonya, Güney Afrika, ve Porto Riko’ya genişleme planları bulunuyor. Ek olarak yakın zamanda şirket Bitcoin kartlarını da çıkaracağını, düzenleme onayı beklediğini belirtiyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar