X


ABD, Global Kripto Para ve Blockchain Lideri Olabilir Mi? Ne Gibi Etkileri Olur?

ABD'nin kripto para birimlerine bakış açısı.
23:41
30 Ekim 2021

Amerika Birleşik Devletler’inden kripto para endüstrisi hakkında olumlu haberler gelmeye devam ediyor. 6 Ekim’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bir Meclis Finansal Hizmetler Komitesi sırasında düzenleyicinin kripto para birimini yasaklamayacağını belirtti.

ABD, Kripto Paraların Üssü Olabilir Mi?

ABD SEC Başkanı, kripto para birimlerini yasaklamanın SEC’in görevi olmadığını ve bunun tek yolunun Kongre aracılığıylao olacağının altını çizdi. ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın 30 Eylül’de düzenleyicinin Kongre’deki beyanı sırasında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasaklama planlarının olmadığını belirtti. Kripto para sektörünün uzun süredir savunucusu olan ve Kongre Blok Zinciri Grubu’nun bir üyesi olan Ted Budd’ın yasaklama sorunu cevaplayan Powell, şunları söylemişti: “Kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetimiz yok.”

Medyaya yansıyan raporlarda ABD’nin kripto para birimlerini kucaklayacağı yer alıyor. Peki ABD, kripto para birimlerinin önünü açarak sektörü düzenlemenin daha iyi yollarını arayacak mı? Bu sorunun cevaplanması için henüz çok erken. Çin baskısının etkilerini henüz yeni atlatan kripto para endüstrisinin merkezileşme gibi niyetinin olmadığı doğuşundan biliniyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Çin komünizminin yerini ABD kapitalizmi alırsa durumun pek de farklı olacağını söylemek mantıksız olur. Açıkçası bu durum tam olarak al birini vur ötekine deyimiyle açıklanır. Merkezsiz bir yapıyı merkezileştirmeye yönelik çabalar kontrol mekanizmasını güçlendirmeye yönelik olacaktır. Bu bağlamda kontrolü merkeze bağlı olan bir yapının manipüle edilme ihtimali, dağıtık, şeffaf ve doğrulanabilir bir yapıdan çok daha fazladır.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu açıklamaların ardından olumlu yönde etkiledi. Amiral gemi Bitcoin, bu ay 66.930 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC, manipülatif yorumlar ve kararlardan uzak kalarak yukarı yönlü ivmesini korudu. BTC, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 61.000 dolar seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Bunun yanı sıra altcoin’ler oldukça hareketli bir dönem içerisinde ve şaka kripto paralar ile birlikte metaverse tabanlı altcoin’ler önemli performanslara imza atıyor. Decentraland (MANA) metaverse alanında, Shiba Inu (SHIB) meme coin alanında önde gelen kripto paralardan olmayı başardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar