Reklam

ABD Enflasyon Verisi Açıklandı: Yüzde 6,2 İle 1990’dan Bu Yana Kaydedilen En Yüksek Yıllık Enflasyon Oranı Oldu!

ABD'de tüketici fiyat endeksi (TÜFE), bir önceki yıla göre %6,2 artış gösterdi.
17:32
10 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Finansal piyasaların gözü, 16.30’da açıklanacak ABD enflasyon raporundaydı. ABD’deki enflasyon, beklentileri aştı ve %6,2 olarak açıklandı.

ABD’deki Enflasyon, Beklentileri Aştı

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verisi, %6,2 olarak açıklandı. ABD’deki enflasyon, 1990 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Açıklanan %6,2 enflasyon oranı, ABD Merkez Bankası’nın (FED) %2’lik orta vade enflasyon hedefinden oldukça uzak kaldı. ABD’de tüketici fiyat endeksi, bir önceki yıla göre %6,2 artış gösterdi.

Fed Başkanının Yakın Tarihli Açıklaması

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yakın bir zaman önce enflasyonun kalıcı olabileceğine yönelik bir konuşma yaptı. Powell, konuşmasında ABD’deki ekonomik toparlanmanın mevcut durumda çok dengesiz olduğunu ve enflasyonun beklenenden kalıcı olabileceğini dile getirdi. Varlık alımlarını azaltma yolunda olduklarını ifade eden Powell, faizleri arttırmak için erken bir zaman olduğunu söyledi.

FED Başkanı Powell’ın yakın tarihli açıklamalarının ardından, enflasyon beklentisi doğal olarak yükseldi. Ancak açıklanan ABD enflasyon verisi, 1990 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran oldu.

Açıkalama Sonrası Bitcoin ATH Yaptı

ABD’deki enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, lider kripto para birimi Bitcoin bir yükseliş ivmesi kazandı ve yukarı yönlü fiyat hareketleri kaydetmeye başladı. Bitcoin, 65.900 dolar fiyat seviyelerinden işlem görürken, açıklamanın ardından kaydettiği değer artışları ile birlikte, 69.000 dolar fiyat seviyelerine yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar