X

5 Yıllık Çalışmanın Sonunda Borsalarda Listelenen Internet Computer (ICP) Nedir?

Dfinity'nin projesi olan Internet Computer (ICP), 5 yıl sonunda borsalarda listelenmeye başladı. ICP token büyük ses getirdi. 
10:20
11 Mayıs 2021

Internet Computer (ICP) hizmet token’ının piyasaya sürülmesi ve borsalarda listelenmeye başlaması oldukça büyük bir haber olarak yankı buldu. Çünkü token’ın arkasındaki proje uzun zaman önce başlamıştı ve Internet Computer’ın piyasaya sürülmesi çok uzun zamandır bekleniyordu.

ICP’nin Borsa Müjdeleri

Dfinity’nin ICP token’ı, Coinbase Pro’da, Binance, Huobi Global ve OKEx dahil olmak üzere birçok büyük borsa listeleyeceğini duyurdu.

Yazının yayına hazırlandığı sırada Coingecko verilerine göre 455 dolardan işlem gören ICP, ilk listelenmelerden sonra 700 dolar seviyesinden 250 dolar bandına kadar geriledi. Buna ek olarak elde edilen verilere göre 24 saat içinde 2,8 milyar dolarlık ICP token işlemi gerçekleşti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Büyük Ses Getiren ICP Nedir?

Internet Computer, Dfinity Vakfı tarafından tasarlanan merkezi olmayan bir blok zinciri projesidir. Dfinity protokolün misyonunu, milyarlarca insanı standart protokoller aracılığıyla kendi ICP protokolüne dayalı olarak halka açık bir küresel süper bilgisayara bağlayan bir ağdan halka açık internetin işlevselliğini genişletmek olarak tanımlıyor.

Projenin arkasındaki ekip trilyon dolarlık eski internet ve BT endüstrisini, geliştiricilerin kodlarını doğrudan halka açık internete yüklemelerine izin vererek değiştirme iddiasına sahipler.

Ethereum gibi bu platform da geliştiricilerin bilgi işlem uygulamalarını merkezi olmayan altyapı üzerinde çalıştırmalarına izin verecek. Bununla birlikte Dfinity, Ethereum’un Katman 1 ana ağına göre daha üstün ölçeklenebilirlik sunduklarını iddia ediyor.

Bunlara ek olarak Dfinity, 2016’dan beri Internet Computer’ı oluşturmaya odaklanmış olsa da kapalı kaynak geliştirme politikası nedeniyle projenin iç işleyişlerinin çoğu gizemini koruyor. Platformun Mercury genesis lansman etkinliği ise Aralık 2020’de tamamlanan ana ağ başlatılmasının ardından platformun halka açık lansmanına işaret eden 7 Mayıs’ta gerçekleşti.

Öte yandan ICP token’ları, oylama ödülleri kazanmak için yönetim sistemine yatırılabilir veya akıllı sözleşme hesaplamasını güçlendirmek için kullanılabilecek “döngülere” dönüştürülebilir. Internet Computer platformu, ağı ve token ekonomisini denetleyen açık bir algoritmik yönetişim sistemi olan Network Nervous System (NNS) üzerinde çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar