344 Milyar Dolarlık Şirketten Yeni Ethereum Ölçekleme Sistemi!

Dünyanın en büyük şirketleri kripto odaklı çözümler üretme konusunda büyük bir yarışa girdi! Kimse geleceğin gerisinde kalmak istemiyor.
22:02
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto paralar artık ana akım haline geldi. Dünyanın en büyük şirketleri bu ekosistemde yer almak için yarışıyor. Hepimizin cüzdanında en az 1 adet MasterCard uyumlu kart bulunuyor. Dünya genelinde ciddi sayıda müşterisi olan MasterCard artık kripto paralara daha açık destek veriyor. Bugün akşam saatlerinde gelen haber herkesin yüzünü güldürdü.

Ethereum Ölçeklendirme Çözümü

ConsenSys ve MasterCard yeni Ethereum Ölçeklendirme sistemi için birlikte çalışmaya başladı. Yazılım firması, “Consensys Rollups” kullanılarak oluşturulan projenin özel bir zincirde saniyede 10.000 işleme (TPS) ulaşabileceğini söyledi. ConsenSys perşembe günü yaptığı açıklamada, Ethereum yazılım firması ConsenSys’in Mastercard’ın mühendislik ekibinin yardımıyla hem Ethereum ana ağında hem de özel kullanım için “ConsenSys Rollups”ı başlattığını söyledi.

Peki ConsenSys Rollups nedir? Buna şu açıklamayı getiriyorlar:

ConsenSys Rollups, herhangi bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) uyumlu blockchain’e bağlanabilen ölçeklenebilirlik ve gizlilik yetenekleri sağlamaya odaklanan izinli yetkili blockchain uygulamaları için yenilikçi bir modüler yazılım çözümüdür”.

Toplam piyasa değeri 344 milyar dolar olan MasterCard’ın böyle bir projeye teknik destek veriyor olması ekosistemin ürettiği faydayı da teyit ediyor.

Consensys Rollups Sağladığı Avantajlar

Rollups yani toplayıcılar olarak ifade edilen bu projeler ana ağ üzerindeki yavaş işlemleri hızlandırmayı hedefler. Ağ dışında paralel bir alan oluşturup daha hızlı onay alınmasını sağlayarak bloklara verilerin toplu şekilde işlenmesini sağlar. Doğal olarak saniyelik işlem gücü binlerce kat artar. Vitalik Buterin bu tarz çözümlerin uzun vadede kalıcı olamayacağını düşünse de Ethereum’un ölçeklenebilirlik problemine karşı getirilen en iyi fikir bu gibi görünüyor.

Rollup’ları olmayan özel zincirlerde yalnızca 300 TPS (saniyelik işlem gücü)’ye ulaşılabiliyor. Ethereum ana ağında 15 TPS normal kabul ediliyor. ConsenSys protokol mühendisliğinin küresel lideri Madeline Murray yaptığı açıklamada, ConsenSys Rollups‘ın ayrıca “hem mevcut kullanım durumları için çözümleri geliştirmek hem de yeni kullanım durumları sağlamak için güçlü gizlilik korumaları” sunduğunu söyledi.

ConsenSys, bu kullanım durumlarının merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC), merkezi olmayan borsaları (DEX), mikro ödemeleri ve özel transfer ve vergileri içerebileceğini söyledi. Yani MasterCard gelecek 10 yıla ciddi bir teknolojik yatırım yapıyor.

ConsenSys, son derece popüler kripto cüzdanı MetaMask’i geliştirdi ve akıllı sözleşme geliştirme için blockchain uygulama programlama arabirimi (API) paketi Infura ve Truffle dahil olmak üzere çok sayıda geliştirici araç setini yönetiyor.

Mastercard ve ConsenSys, ConsenSys için JPMorgan ve UBS gibi büyük banka yatırımcılarını içeren 65 milyon dolarlık bir bağış toplama turunun bir parçası olarak Nisan ayında ilk ortaklığını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar