Kazakistan Dijital Para Projesinin Sonuçlarını Açıkladı!

Çalışmalar meyvesini veriyor, tarihler netleşti!
20:41
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlar dünya devletlerini bu yönde çalışmalar yapmaya itti. Çin daha şimdiden kendi dijital parasını dolaşıma soktu ve vatandaşların yoğun kullanımıyla testlerine devam ediyor. Birçok ülkenin CBDC konusunda ciddi yol aldığını biliyoruz peki Kazakistan ne durumda?

Kazakistan CBDC

Kazakistan Ulusal Bankası, CBDC çalışmasının bazı sonuçlarını Temmuz 2022’de paydaşlara sunmayı ve Aralık ayına kadar dijital bir tenge başlatma kararına vardığını açıkladı. Bitcoin madenciliği hash gücünün en büyük kaynaklarından birinin arkasındaki ülke olan Kazakistan, dijital tenge için bir pilot programın sonuçlarını yayınladı.

Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Kazakistan Ulusal Bankası (NBK) dağıtılmış defter teknolojisine dayalı bir CBDC uygulama olasılığını doğruladığını söyledi. Ek olarak, merkez bankası Kazakistan vatandaşlarının çevrimdışı ödemeler için dijital tengeyi nasıl kullanabileceğini ve programlanabilirliğini test etti.

CBDC Testleri

Merkez Bankası CBDC’nin ikinci kademe bankalar ve diğer harici katılımcılar arasında nasıl kullanılabileceğini test etti. Testler ayrıca Kazakistan’ın düzenleyici çerçevesi kapsamında dijital tenge‘nin sınır ötesi işlemler için nasıl çalışacağını da araştırdı. Raporun sonuçları, CBDC pilot programının farklı senaryolar için piyasa katılımcılarını ve altyapı oyuncularını içerecek şekilde genişletilmesini ve ayrıca ülkenin düzenleyicileri tarafından kullanılacak açıklayıcı bir dil önermeyi önerdi.

Buna ek olarak banka, piyasa katılımcılarının CBDC‘nin geliştirilmesine yardımcı olmasına izin veren bir Dijital Tenge Merkezi başlatmayı önerdi.

Raporda şu detaylar bulunuyor:

  • Merkez Bankası dijital tenge anıtımına karar vermek için nihai bir modelin geliştirilmesini sağlayacak.
  • Temmuz 2022’de tüm paydaşlarla çalışmanın ve tartışmanın ara sonuçlarının bir sunumunu gerçekleştirecek.
  • Geliştirilen modele dayalı kapsamlı bir çalışmanın nihai sonuçları dikkate alınarak, [dijital tenge] tanıtımının gerekliliğine ilişkin bir karar Aralık 2022’de verilecek.

Kazakistan, Mayıs ayında olası bir dijital tenge sunumuna ilişkin bir kamu istişaresine başladı ve merkez bankası o sırada bir CBDC’nin nakit veya nakitsiz ödemelerin yerini almayacağını söyledi. O zamandan beri, Çin’deki düzenleyici bir baskıdan kaçan birçok kripto madencisi, Kazakistan’da operasyonlarını başlattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar