Bitcoin (BTC)’in Yükselişe Geçeceği Tarih! Yeni Mega Boğa Gelebilir!

Bitcoin'in yeniden yükselişe geçeceği tarih! Mega boğa yaklaşıyor mu?
20:11
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yıl iki kısa boğa sezonu yaşadık orta vadeli yatırımcılar bu dönemlerde ciddi kazançlar elde etti. Ancak bir süredir ikinci yükseliş dönemini arkamızda bıraktık. Bitcoin (BTC) son 70.000 dolar testinde başarıya ulaşamadı ve haftalardır kademeli biçimde düşmeye devam ediyor. Bu destek seviyesi kaybedilmez, buradan daha da düşmez dediğimiz tüm bölgeleri kaybetti. Şimdilik 47.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Peki yeniden yükseliş ne zaman başlayacak?

Bitcoin (BTC) Ne Zaman Yükselecek?

2021 boyunca devam eden döngüye bağlı olarak bu haftaki momentum göstergesi “büyük bir yükseliş hareketi” başlatabilir. Matthew Hyland, 16 Aralık’ta attığı bir tweet’te Bitcoin‘in momentum göstergesine dikkat çekti. Momentum göstergesi potansiyel “yükseliş hareketine” işaret ediyor.

Hâlâ 50.000 doların altında olsa da Bitcoin, geçmişteki bir döneme kıyasla kapanış fiyatlarını ölçen momentum göstergesinde uzun vadeli bir düşüş trendinden çoktan çıktı. Bu yıl bu tür iki kırılma gerçekleşti ve her birinin ardından BTC/USD kayda değer bir yükseliş görmeye devam etti.

Blockchain analistinin görüşü momentum verilerinin çoktan büyük bir yükselişe işaret ettiği yönünde. Hyland, son derece iyimser fiyat tahminleriyle tanınıyor ve geçen ay, Bitcoin’in Ocak 2022’de 250.000 ABD Dolarına ulaşacağını ve popüler stok akış fiyat modellerinden birini geçersiz kılacağını tahmin ederek gündeme oturmuştu.

Mega Boğa Gelebilir

Hem momentum göstergesinin hem de Bitcoin‘in günlük zaman dilimlerindeki göreceli güç endeksinin (RSI), piyasanın mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara yükselmeden önce yerel bir dibe vurduğu Eylül ayındaki davranışı taklit ettiğini görüyoruz.

ABD Doları endeksi (DXY) 0,6 puanlık bir düşüş yaşadı. Buna rağmen bugün Bitcoin (BTC) 50.000 dolara ulaşabilmiş değil. Fiyat 49.500 dolar seviyesinden 48.300 dolar bölgesine kadar geriledi. Akşam gelen FED açıklamaları fiyatı desteklemiş olsa da henüz yukarı yönlü hareket net olarak başlamış değil. BTC fiyatının 53.000 dolar üzerinde tutunduğunu gördüğümüzde fiyatın yeniden ATH yolculuğuna çıkmış olabileceğini söyleyebiliriz. Birçok veri önümüzdeki haftalarda yükselişin başlayacağını söylüyor, ancak Bitcoin yıllardır sürprizleri seviyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar