reklamı kapat
  • BTC  :  34.926,35 ₺
  • ETH  :  2.179,45 ₺
  • BCH  :  4.190,70 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.926,35
  • ETH 2.179,45
  • BCH 4.190,70

3000 Dolar Eşiği Aşıldı, Bitcoin Tüm Zamanlar Rekoru Kırdı

13 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

11 Haziran 2017 tarihi itibariyle bitcoin tarihinde ilk kez 3000 dolar seviyesini gördü.

Bu fiyata ulaşılması sektörün karşılaştığı ciddi problemleri hesaba katarsak bir hayli şaşırtıcı. Bunların başında artan işlem ücretleri ve süreleri geliyor. Bir diğeri ise atılacak adımlar konusunda camianın farklı fikirlere sahip olması.

Bitcoin’i daha ölçeklenebilir yapmak için camianın fikir birliğine varması gerekiyor. Ancak yapılan son geliştirmelerin birbiriyle uyumlu olduğunu söylemek güç.

Bu durumu daha da sıkıntılı hale getiren gerçek New York Anlaşmasıyla (New York Agreement) SegWit zaman sınırı olarak belirlenen 1 Ağustos’un yaklaşıyor olması.

Bu stresli ortama rağmen bitcoin fiyatı rekorlarına devam ediyor. Güçlü bir spekülasyon dalgası fiyat artışının sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Son zamanlarda bitcoin’in manşetleri süslemesiyle kazanmaya arzulu spekülatörler kısa vadeli kazanç sağlama amacıyla bitcoin’e yatırım yapıyor.

Bir diğer sebebi ise bazı yatırımcıların camiaya duyduğu güvenin sürmesi. Bu yatırımcılar New York Anlaşmasının bitcoin üzerinde olumlu bir etkide bulunacağına inanıyor. Saxo Bank analisti Kay Van-Petersen da bu yatırımcı grubunun içinde yer alıyor.

Fiyat tırmanışı sürecek

Bitcoin 750 dolar seviyesinden işlem görürken Kay Van-Petersen fiyatın 2017’de 2000 doları bulacağını öngörmüştü. Bu değere Mayıs ayı ortasında ulaşıldı.

Petersen şimdi de 2027 için 100 bin dolar değerinin dahi aşılacağını düşünüyor. Gelecekte iki üç paranın ön plana çıkacağını ve bitcoin’in ‘ilk ve öncü olma’ avantajıyla bunların başında geleceğine inanıyor.

Bitcoin başlarda sektöre ilk girenlere büyük kâr getirse de işlerin her zaman böyle yürüdüğünü söylemek gerçekçilikten uzak bir ifade olur. Örneğin Internet Explorer ve Nokia ilk yıllarında alanlarında tek olmalarına rağmen kimse şu an bu ikisinin ismini zikretmiyor.

Her şeyin mümkün olduğu kripto para piyasasında bitcoin’in önümüzdeki aylar ve yıllarda nereye evrilip ne seviyede olacağını 1 Ağustos’tan sonra daha net bir şekilde göreceğiz.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...