reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

CNBC’den Jim Cramer: Bitcoin 1 Milyon Dolar Olabilir

12 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

CNBC’den Jim Cramer, bitcoin’in gelecekte 1 milyon dolar seviyesini görebileceğini kaydetti.

CNBC’nin bir programında konuşan Cramer, bitcoin’e talebin kripto paranın merkezsiz yapısı nedeniyle artmasını iddiasına dayanak olarak gösterdi.

Ancak Cramer’in akıl yürütmesinde bir sorun görünüyor. Öyle ki Cramer, bitcoin’in esas amacını ve yatırımcıların neden bitcoin almaya başladığını hesaba katmamışa benziyor.

Tüm dünyada artan benimseme 

Bitcoin ilk zamanlarında yasa dışı dark web parası olarak kullanılırken özellikle son iki yılda güvenli bir emtia limanı ve dijital altına dönüştü. Küresel çapta benimsenmesi sonucu bitcoin’in imajı oldukça değişti.

Yatırımcılar ve kullanıcılar bitcoin’in şeffaf yapısının kripto paranın tamamen anonim oluşunu engellediğini; bu yüzden işlemleri takip etmenin mümkün olduğunu anlamaya başladı.

Cramer katıldığı programda bitcoin fiyatının artışını Avrupalı bankaların hacker’lar ve fidye yazılım korsanlarına ödeme yapmak için yüklü miktarda bitcoin almasına bağladı.

Ancak bu iddia neresinden tutarsak tutalım elimizde kalıyor. Zira Avrupa, bitcoin piyasasının yalnızca yüzde 9’unu oluşturuyor ve işlem hacmi bakımından ABD, Japonya, Çin ve Kuzey Kore’nin gerisinde kalıyor.

Yatırımcılardan gelen talep

Daha da önemlisi, Cramer bitcoin’in güvenli emtia limanı olma özelliğini gözden kaçırıyor ve fidye yazılım ataklarını öne çıkarıyor.

Tarihteki en büyük fidye yazılım atağı WannaCry’da bile dağıtıcılar 100 bin dolardan az kazandı. Bu miktar Avrupa bitcoin piyasasının binde birine tekabül ediyor. Daha net ifade etmek gerekirse, en büyük beşinci bitcoin piyasasının değerinin binde birinden ötürü bitcoin fiyatının arttığını söylemek mantık çerçevesine oturmuyor.

Cramer yine de bitcoin’in fiyatının artan işlem hacimleri ve yatırımcı talepleri sebebiyle 1 milyon dolara ulaşacağını düşünüyor.

Fiyatın 1 milyon dolara ulaşması hâlinde bitcoin’in dünyadaki rezerv paralarla çekişeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...