reklamı kapat

3 Büyük Düzenleyiciden Ortak Dijital Varlık Bildirisi

SEC, FinCEN ve CFTC dijital varlıklarla ilgili ortak bir bildiri yayınladı...
15:00
14 Ekim 2019

Amerika’nın en büyük finansal düzenleyicilerinden üçü dijital varlıklar hakkında nadir yayınlanan ortak bir bildiriye imza attılar.

Ortak Bildiri

The Block’un haberine göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), ABD Mali Suçlar Uygulama Ağı (FinCEN) ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) yaptıkları açıklamada dijital varlık faaliyetlerinde bulunan kişilerin, Banka Gizliliği Yasası (BSA) gereği kara para aklama ve terör finansmanı (AML/CFT) yükümlülüklerine uymaları gerektiğini vurguladılar.

Yapılan açıklamalara göre AML/CFT yükümlülükleri bulunan finansal kuruluşlar, vadeli işlem komisyon yatırımcıları, CFTC tescilli broker’lar, FinCEN ve SEC tescilli broker işletmeleri ve yatırım fonları ile kayıtlı para hizmetleri işletmeleri (MSB’ler) olarak karşımıza çıkıyor. Finansal kuruluşlara göre bu kurumlar, özellikle şüpheli faaliyetleri içeren kayıt tutma ve raporlamayı içeren etkili AML programları oluşturmalı ve uygulamaya koymalı.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre “dijital varlık” ifadesi, amaçlar doğrultusunda, “geçerli ABD yasaları kapsamında menkul kıymet, emtia ya da borsalar gibi emtia temelli araçlar” olarak nitelendiriliyor.

SEC Başkanı Jay Clayton konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “ödemeleri alan ya da dijital varlıklardaki diğer işlemlere katılan piyasa katılımcılarının, nakit ve nakit benzeri değerlerde yapılan işlemlerde sunulduğu gibi, AML/CFT riskleri dahil olmak üzere benzer işlemler yapmaları gerektiğini” ekledi.

Geçmiş Açıklamalar

Bilindiği gibi SEC, heyecanla beklenen Bitwise Bitcoin ETF başvurusunu geçtiğimiz günlerde reddetti. Bu reddin üstüne Bitwise “yine de ilerleme kaydettiklerini ve yeniden başvuru yapacaklarını” açıkladı.

Öte yandan SEC yakın zamanlı yaptığı bir açıklamada Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını da dile getirmişti…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun